Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համարում է, որ հանրապետության համար ամենամեծ սպառնալիքը կապված է Թուրքիայի հետ: Իր կարծիքը նա հայտնել է «Պոզներ» հաղորդման ժամանակ տված հարցազրուցում:
«Սպառնալիքն էքզիստենցիալ է, պատմական: Թուրքիան հայերի կողմից ընկալվում է որպես սպառնալիք, եւ մենք նույնպես թուրքերի կողմից ընկալվում ենք որպես սպառնալիք: Դրանով է բացատրվում փակ սահմանը, դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը»,-հիշեցրել է նախկին նախագահը: Նա հավելել է, որ սահմանները բացելու դեպքում Թուրքիան կփորձի անել Հայաստանում այն, ինչ արել է Աջարիայում:
Նշելով, որ տեսնում է որոշակի վտանգ, նախկին նախագահը փաստել է, որ Ռուսաստանի ուղղությամբ Հայաստանի կողմնորոշումը գրգռում է ոչ միայն Թուրքիային, այլ նաեւ ամերիկացիներին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում շատ ակտիվորեն աշխատում են ուժերը, որոնք փորձում են սրել իրավիճակը, փորձում են մեղադրել Ռուսաստանին պատերազմը պարտվելու մեջ: Սորոսական կազմակերպությունները, տարատեսակ հասարակական կազմակերպությունները, որոնք քարոզում են գլոբալիստական արժեքներ, մենք տեսնում ենք՝ ինչպես են մեզ ներշնչում, որ պետք է փոխել կողմնորոշման վեկտորը, ազատվել անցյալի կարծրատիպերից, եւ դա արվում է ամենօրյա ռեժիմում: Հայաստանը փոքր եւ ոչ հարուստ երկիր է, համաձայն եմ, որ դրա աշխարհագրական դիրքը գրավում է ուշադրություն, նշել է նախկին նախագահը:

Второй президент Армении Роберт Кочарян считает, что наибольшая угроза связана для республики с Турцией. Свое мнение он выразил  в интервью программе «Познер».
«Угроза экзистенциальная, историческая. Турции воспринимаются армянами как угроза, и мы воспринимаемся  турками как угроза. Этим объясняется закрытая граница, отсутствие дипломатических отношении», - напомнил экс-президент.  Он добавил, что в случае открытия границ Турция попытается сделать в Армении то же, что делает  в Аджарии.
Указав, что видит в этом определенную опасность, экс-президент констатировал,
что ориентированность Армении на Россию раздражает не только Турцию, но и американцев. По его словам, в Армении очень активно работают силы, которые пытаются нагнетать ситуацию, пытаются обвинять Россию в проигрыше войны. Соросовские организации, ставшие именем нарицательным, разнообразные неправительственные  организации, пропагандирующие глобалистические  ценности - мы видим, как подтачивается основа нашей идентичности, как внушают, что нужно менять вектор ориентации, избавиться от стереотипов прошлого, и делается это в ежедневном режиме. Армения маленькая и небогатая страна, согласен, но ее географическое положение привлекает внимание, отметил экс-президент.