Մերձավոր Արեւելքում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությունը կրճատվելով՝ մրցակցող համաշխարհային գերտերություններ Ռուսաստանն ու Չինաստանը կձգտեն ընդլայնել իրենց ազդեցությունը տարածաշրջանում: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունից գեներալ Գրենք Մակքենզին:
«Ընդհանուր առմամբ Մերձավոր Արեւելքը հզոր գերտերությունների միջեւ ինտենսիվ մրցակցության տարածք է: Եւ ես կարծում եմ, որ տարածաշրջանում մեր դիրքերը փոփոխելու դեպքում Ռուսաստանն ու Չինաստանը շատ ուշադիր կհետեւեն, որպեսզի հասկանան՝ կառաջանա՞ արդյոք վակուում, որը նրանք կարող են օգտագործել»,-ասել է Մակքենզին, հաղորդում է Associated Press-ը: «Ես կարծում եմ՝ նրանք տեսնում են, որ Միացյալ Նահանգները փոխում են իրենց դիրքերը, եւ զգում են, որ այնտեղ կարող է հնարավորություն լինել»,-հավելել է գեներալը:
Ապրիլին նախագահ Ջո Բայդենը հրաման է ստորագրել Աֆղանստանից ԱՄՆ զորքերն ամբողջությամբ դուրս բերելու մասին: Ակնկալվում է, որ այդ գործընթացը կավարտվի սեպտեմբերի 11-ին: Անցած շաբաթ Պենտագոնը հայտարարել էր, որ զորքերը դուրս բերելու հինգերորդ մասն ավարտվել է:
Սաուդցի պաշտոնական անձանց հետ հանդիպումից հետո Մակքենզին հայտարարել էր, որ ոլորտներից մեկը, որը Ռուսաստանն ու Չինաստանը կարող են օգտագործել ԱՄՆ-ի բացակայության դեպքում, կարող է լինել զենքի վաճառքը: Մակքենզիի խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է ցանկացածին վաճառել ՀՕՊ համակարգերը, իսկ Չինաստանն ունի երկարաժամկետ նպատակներ այդ տարածաշրջանում ռազմաբազաներ ստեղծելու հարցում:
AP-ն նշում է, որ Բայդենի վարչախումբը դիտարկում է Մերձավոր Ասիայում Չինաստանի ազդեցության ընդլայնումը՝ որպես ԱՄՆ անվտանգության գլխավոր խնդիր, սակայն ռազմական առաջնորդները, ինչպես Մակքենզին, ասում են, որ Չինաստանի ազդեցությունը չի սահմանափակվի միայն այդ տարածաշրջանով:
«Ես լիովին համաձայն եմ, որ Չինաստանը հիմնական սպառնալիքն է, որը պետք է լինի մեր տեսադաշտում»,-ասել է Մակքենզին: «Միեւնույն ժամանակ մենք համաշխարհային գերտերություն ենք, եւ մենք պետք է գլոբալ աշխարհայացք ունենանք: Իսկ դա նշանակում է, որ մենք հնարավորություն ունենք դիտարկել երկրագունդը՝ որպես մեկ ամբողջություն»:

По мере того, как США сокращают свое военное присутствие на Ближнем Востоке, конкурирующие мировые державы Россия и Китай будут стремиться расширить свое влияние в регионе. Об этом заявил командующий Центральным командованием США, генерал Фрэнк Маккензи.
«В целом Ближний Восток - это область интенсивного соперничества между великими державами. И я думаю, что по мере того, как мы корректируем нашу позицию в регионе, Россия и Китай будут очень внимательно следить за тем, чтобы понять, появится ли вакуум, который они могут использовать », - сказал Маккензи, сообщает Associated Press. «Я думаю, они видят, что Соединенные Штаты меняют позицию, и чувствуют, что там может быть возможность», - добавил генерал.
Президент Джо Байден в апреле отдал приказ о полном выводе войск США из Афганистана. Ожидается, что вывод будет завершен к 11 сентября. На прошлой неделе Пентагон объявил, что пятая часть вывода была завершена.
После встречи с саудовскими официальными лицами Маккензи заявил, что одной из сфер, которые Россия и Китай могут использовать в отсутствие США, может быть продажа оружия. По словам Маккензи, Россия готова продать «кому угодно» системы ПВО, а у Китая есть долгосрочные цели по созданию военных баз в этом районе.
AP отмечает, что администрация Байдена рассматривает расширение влияния Китая в Восточной Азии как главную проблему безопасности США, но военные лидеры, такие как Маккензи, говорят, что влияние Китая не ограничивается одним этим регионом.
«Я полностью согласен с тем, что Китай должен быть основной угрозой, на которую мы ориентируемся», - сказал Маккензи . «В то же время мы - глобальная держава, и нам нужно иметь глобальное мировоззрение. А это значит, что у вас есть возможность рассматривать земной шар как единое целое».