Հունիսի 20-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը շնորհավորագիր է հղել Էբրահիմ Ռայիսիին Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
«Ուրախ ենք մեծապես, որ Իրանի բարեսեր ժողովուրդը ազգային ավանդներին հավատարմությամբ կառուցում է իր երկրի շեն ու բարօր կյանքը։ Մեր մաղթանքն է, որ Ձեր ղեկավարությամբ բարեկամ Իրանը արձանագրի նորանոր հաջողություններ ու ձեռքբերումներ և շարունակի գովարժան ներդրում բերել տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդման գործին։
Գոհունակություն է Մեզ համար նաև, որ մեր երկու ժողովուրդների երկարամյա բարեկամությունը այսօր շարունակում է ամրանալ մեր պետությունների միջև արդյունավետ գործակցությամբ», - ասված Վեհափառ Հայրապետի ուղերձում։
Հայոց Հայրապետը Իրանի հավատավոր ժողովրդին մաղթել է ապահով խաղաղություն, նորընտիր նախագահին՝ Բարձրյալի մշտական զորակցությունը։

His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians has sent a congratulatory message to Ebrahim Raisi on being elected President of the Islamic Republic of Iran, as reported the Information System of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
The message reads as follows: “We are very glad that the friendly people of Iran are building their country with loyalty towards national traditions. We wish that the friendly Iran, under your leadership, records more success and makes more achievements and continues to make its contributions to the strengthening of peace and stability in the region.
We also appreciate the fact that the longstanding friendship between our two nations continues to grow stronger through effective partnership between our governments.”