Նոյեմբերի 13-ին ՔՈԱՖ-ի անգլերենի «Աքսես» ծրագրի ավարտական միջոցառմանը Հայաստանի մանուկներ բարեգործական հիմնադրամի (ՔՈԱՖ) գործադիր տնօրեն Կորյուն Խաչատուրյանը, Հայաստանում Ամերիկայի դեսպան Լին Թրեյսին և ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը ստորագրեցին եռամյա փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված «Անգլախոս գյուղական դպրոցներ» պիլոտային նախաձեռնության տարածմանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ից:
Նախաձեռնության նպատակն անգլերենի ուսուցումը Հայաստանի Լոռու մարզի 22 գյուղական համայնքների 24 դպրոցներում խրախուսելն ու տարածելն է։
Նշվում է, որ ընդհանրություններ ունենալով ՔՈԱՖ-ի ներկայիս անգլերենի «Աքսես» ծրագրի հետ՝ այս նոր համագործակցությունը անգլերենի կրթության ոլորտում կողմերի ներկայիս ջանքերը կընդլայնի արտադպրոցական ծրագրերի շրջանակներից դուրս:
«Հայաստանում անգլերենի իմացությունը զարգացնելը առանցքային նշանակություն ունի տեղական և միջազգային շուկաներում մրցունակ լինելու ու աշխատաշուկայում տեղ գտնելու համար։
Բիզնեսի համաշխարհային լեզուն տարածելով և մշակութային բազմազանություն բերելով Հայաստանի ամենաանտեսված համայնքներին՝ ՔՈԱՖ-ն ու ԱՄՆ դեսպանատունը սերտորեն համագործակցել են վերջին 10 տարիների ընթացքում և ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ խթանելու անգլերենի իմացությունը։ Մասնակից ուսանողների թիվը 100-ից հասել է 1465-ի»,- նշված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ընդգծվում է, որ կրթության նախարարության հետ նոր համագործակցությունը կընդլայնի նախաձեռնության աշխարհագրական շրջանակը՝ օգնելու ավելի քան 2400 ուսանողների՝ ձեռք բերել անգլերենի իմացության C1 մակարդակ: Միաժամանակ, ուսուցիչների որակավորումը բարձրացնելու, անգլերենի իմացությունն ու մասնագիտական հմտությունները բարելավելու համար 24 տեղացի ուսուցիչներ կմասնակցեն Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի «Անգլերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման» (CTEFL) ծրագրին։
Դասավանդման ժամանակակից մեթոդներին զուգահեռ՝ որակավորման բարձրացման շնորհիվ ուսուցիչները ԿԳՄՍ նախարարության կողմից պարտադիր ատեստավորման շրջանակներում կրեդիտներ ձեռքբերելու հնարավորություն կստանան ։
Միջոցառման օրը անգլերենի «Աքսես» ծրագրի ավելի քան 300 մասնակիցներ կավարտեն ծրագիրը՝ ճանապարհ հարթելով հաջորդ սերնդի մասնակիցների համար։

During the graduation event as part of the COAF English Access program on November 13, Executive Director of the Children of Armenia (COAF) Charitable Foundation, US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Lynne Tracy and Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Zhanna Andreasyan 13 In November, a three-year memorandum of understanding was signed to promote the English-speaking Rural Schools pilot initiative.
The aim of the initiative is to promote and spread the teaching of English in 24 schools in 22 rural communities in the Lori region of Armenia.
Deepening the knowledge of English in Armenia is key to being competitive in the local and international markets and finding jobs in the labor market.
Spreading the global business language and bringing cultural diversity to Armenia's most neglected communities, COAF and the US Embassy have worked closely over the past 10 years to take the necessary steps to improve their English proficiency. The number of participating students has increased from 100 to 1,465, ”the embassy said in a statement.
The new cooperation with the Ministry of Education will expand the geography of the initiative, helping more than 2,400 students to achieve the level of English proficiency at the C1 level. Simultaneously, 24 local teachers will take part in the 'Teaching English as a Foreign Language' program of the American University of Armenia in order to improve their qualifications, improve their knowledge of English and professional skills.