Իրանական եւ ռուսական կողմերը մոտ են 20 տարի ժամկետով համապարփակ համագործակցության փաստաթղթի մշակման աշխատանքների ավարտին։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք ԱԳՆ նոր ծրագիր ենք ստեղծել՝ ճանապարհային քարտեզ հարեւան երկրների հետ 20-ամյա պայմանագրերի կնքման համար։ Այս գործընթացը Ռուսաստանի հետ գրեթե ավարտված է»,- մեջբերում է նրա խոսքը ILNA գործակալությունը։ Դիվանագետը հավելել է, որ դա Չինաստանի հետ 25 տարի ժամկետով համապարփակ համագործակցության համաձայնագրի նման համաձայնագիր է։
Նոյեմբերի 16-ին Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ ասել էր, որ իրանական կողմը պատրաստ է երկարաժամկետ համաձայնագիր կնքել Ռուսաստանի հետ համապարփակ համագործակցության վերաբերյալ։
Ռուսաստանի եւ Իրանի միջեւ հարաբերությունների հիմունքների եւ համագործակցության սկզբունքների մասին պայմանագիրը ստորագրվել էր 2001 թվականի մարտին, դրա գործողության ժամկետը հինգ տարին մեկ ավտոմատ կերպով երկարաձգվել է։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ասել էր, որ մինչեւ հաջորդ երկարաձգումն իրանական կողմը մտադիր է դիտարկել փաստաթղթի թարմացման հնարավորությունը՝ հաշվի առնելով ներկա իրողությունները։

Иранская и российская стороны близки к завершению работы над документом о всестороннем сотрудничестве сроком на 20 лет. Об этом заявил в субботу официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде, передает ТАСС.
"Мы создали новую программу МИД: дорожная карта по заключению 20-летних соглашений с соседними странами. Этот процесс почти завершен с Россией", - цитирует его агентство ILNA. Дипломат добавил, что речь идет о соглашении, похожем на договор о всестороннем сотрудничестве с Китаем сроком на 25 лет.
16 ноября президент Ирана Эбрахим Раиси в ходе телефонного разговора с российским лидером Владимиром Путиным заявил, что иранская сторона готова заключить с Россией долгосрочное соглашение о всестороннем сотрудничестве.
Договор об основах взаимоотношений и принципах сотрудничества между Россией и Ираном был подписан в марте 2001 года, срок его действия автоматически продлевался каждые пять лет. 24 сентября 2020 года во время визита в Москву занимавший на тот момент пост главы МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что перед очередным продлением иранская сторона намерена рассмотреть возможности актуализации документа с учетом нынешних реалий.