Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ բարեկամության խմբի այցը հայ-իրանական սերտ հարաբերությունների համար գործուն նշանակություն է ունենալու` ի նպաստ միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը:
Կողմերն արձանագրել են երկու երկրների միջեւ քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը, որն ամուր հիմք եւ երաշխիք է բազմաթիվ ոլորտներում միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար: Կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը` այն դիտարկելով որպես բարեկամ երկրների միասնական տեսակետների շրջանակի ընդլայնման առանցքային պլատֆորմ: Այս համատեքստում ընդգծվել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեությունը:
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել տարածաշրջանում տեւական խաղաղության եւ կայունության անհրաժեշտության շուրջ: Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական վարքագծին` նշելով, որ այն բացասական ազդեցություն է ունենում ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ` տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա:
Հանդիպման ավարտին Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանը ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆիի` Իրան պաշտոնական այցի հրավերը:

Speaker of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan today received the delegation led by Head of the Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Majlis (Parliament) of the Islamic Republic of Iran Seyed Mehdi Farshadan.
As reported the National Assembly of Armenia, the Armenian parliamentary speaker expressed confidence that the Group’s visit would contribute to further strengthening of inter-parliamentary cooperation.
The parties stated the active political dialogue between the two countries and attached importance to the development of inter-parliamentary cooperation, viewing it as a key platform for expansion of the scope of common viewpoints of the friendly countries.
During the meeting, the parties also talked about the need for lasting peace and stability in the region. Alen Simonyan touched upon Azerbaijan’s destructive conduct, noting that this is having a negative impact on not only Armenia, but also other countries of the region.
At the end of the meeting, Farshadan transmitted to the Speaker of the National Assembly of Armenia the official invitation of Speaker of the Majlis of Iran Mohammad Bagher Ghalibafi to visit Iran.