Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դեկտեմբերի 20-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը վստահություն է հայտնել, որ բարեկամության խմբի այցը հայ-իրանական սերտ հարաբերությունների համար գործուն նշանակություն է ունենալու` ի նպաստ միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը:
Կողմերն արձանագրել են երկու երկրների միջեւ քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը, որն ամուր հիմք եւ երաշխիք է բազմաթիվ ոլորտներում միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար: Կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը` այն դիտարկելով որպես բարեկամ երկրների միասնական տեսակետների շրջանակի ընդլայնման առանցքային պլատֆորմ: Այս համատեքստում ընդգծվել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեությունը:
Հանդիպմանը զրույց է ծավալվել տարածաշրջանում տեւական խաղաղության եւ կայունության անհրաժեշտության շուրջ: Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական վարքագծին` նշելով, որ այն բացասական ազդեցություն է ունենում ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ` տարածաշրջանի մյուս երկրների վրա:
Հանդիպման ավարտին Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանը ՀՀ ԱԺ նախագահին է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆիի` Իրան պաշտոնական այցի հրավերը:

Председатель НС А.Симонян принял делегацию во главе с руководителем парламентской группы дружбы Иран-Армения Меджлиса Исламской Республики Иран (ИРИ) Сейедом Мехди Фаршаданом.
Как сообщает пресс-служба НС, приветствуя гостей, спикер НС выразил уверенность, что визит группы дружбы будет иметь весомое значение для армяно-иранских отношений – в интересах дальнейшего укрепления межпарламентского сотрудничества.
Стороны отметили активный политический диалог между двумя странами, являющийся прочной основой и гарантией развития межгосударственных отношений во многих областях. Подчеркнуто развитие межпарламентского сотрудничества как ключевой платформы для расширения круга общих взглядов дружественных стран. В этом контексте подчеркнута эффективная деятельность парламентских групп дружбы.
На встрече подчеркнута необходимость длительного мира и стабильности в регионе. А.Симонян коснулся деструктивного поведения азербайджанской стороны, негативно влияющего не только на Армению, но и на другие страны региона.
В завершение встречи руководитель парламентской группы дружбы Иран-Армения Сейед Мехди Фаршадан передал спикеру НС приглашение Председателя Меджлиса Ирана Мохаммада Багера Галибафи посетить ИРИ с официальным визитом.