Մեզ անընդհատ պարտադրում են մտածել Ադրբեջանին զիջումների մասին, մոռանալով մի պարզ ճշմարտություն․ Բաքվի բռնապետը, փաստացիորեն, ցանկանում է, որպեսզի զիջվի ամբողջ Արցախը և Հայաստանի նվազագույնը մի հատվածը, իսկ այն, ինչ կմա,, առնվազն լինի Ադրբեջանից և Թուրքիայից վասալական կախվածության մեջ։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է իրանագետ, «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Վարդան Ոսկանյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Այլ խոսքերով, զիջումն, ըստ ադրբեջանաթուրքական «պատկերացումների»՝ պետք է լինի հազարամյակների խորքից եկող հայկական պետականության ծրագրի ամբողջ արդյունքի զրոյացումն, ըստ էության, և լավագույն դեպքում Հայաստանի՝ որպես քաղաքական միավորի, գոյությանը զուտ խորհրդանշական բնույթ հաղորդելը։
Ուստի մեր միակ մտածումը պետք է լինի ոչ թե զիջումը, այլ հերթական պատերազմին պատրաստ լինելը և այդ պատերազմում Ադրբեջանին կրկին ջախջախելը․ որովհետև այդ պատերազմը կարող է տեղի ունենալ անկախ մեր կամքից, անկախ մեր ցանկությունից, անկախ խաղաղ ապրելու մեր տենչից, որովհետև այստեղ Առաջավոր Ասիան է, որովհետև այստեղ ազգերի ճակատագիրը վճռում է ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի աստվածը»։

They are constantly forcing us to think about concessions to Azerbaijan, forgetting a simple truth: the dictator of Baku [i.e., Azerbaijani president Ilham Aliyev], in fact, wants so that the whole of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] and at least a part of Armenia is conceded [by the Armenian], and what will remain be at least in vassal dependence on Azerbaijan and Turkey. Iranian studies specialist Vardan Voskanyan, who is also a member of the opposition Homeland party of Armenia, wrote this on Facebook. He added as follows, in particular:
“In other words, the concession, according to the Azerbaijani-Turkish ‘notions,’ should be the zeroing of the whole result of the program of Armenian statehood coming from the depths of millennia, in fact, and at best, giving a purely symbolic character to the existence of Armenia as a political unit.
Therefore, our only thought should not be the concession, but to be ready for the next war and to crush Azerbaijan again in that war, because that war can take place regardless of our will, regardless of our wish, regardless of our desire to live in peace, because this is Near Asia, because not the god of peace, but of war decides the fate of nations here.”