«Գինեգործության մեջ ճգնաժամը կտեւի երկար տարիներ։ 2-3 տարի հետո մենք լավագույն դեպքում կվերադառնանք կորցրած շուկաների 50 տոկոսին»,- այս մասին հոկտեմբերի 19-ին «Դե ֆակտո» ակումբում հայտարարեց Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ Ավագ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ ճգնաժամի ժամանակ գինու արտահանման ծավալները չեն նվազել, եւ Հայաստանը իր արտադրանքով Ռուսաստանի շուկայում զիջում է միայն Ադրբեջանին, Ռուսաստանին, Ուկրաինային։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո մեր գինեգործությանը սպառնացող վտանգներին, միության ղեկավարը նշեց, որ Հայաստանում՝ գինին եւ խաղողը մնացած մթերքների համեմատ առավելագույնս պաշտպանված են՝ այն առումով, որ ըստ խաղողագործությանը եւ գինուն վերաբերող օրենսդրության՝ արգելվում է նմանատիպ մթերքների ներմուծումը եւ սեփական արտադրության մեջ օգտագործումը։
«Հայաստանը գինեգործության ոլորտում շատ խորը հակամարտության մեջ է Թուրքիայի հետ։ Թուրքիան այսօր աշխարհի 4-րդ, 5-րդ խաղողագործական պետություն է, մենք 180000 հա այգի ունենք, Թուրքիան՝500000 հա այգի»,- ընդգծեց նա՝ ավելացնելով, որ շուկա կորցնելու պատճառներից մեկը նաեւ մեր արտադրանքի վատ որակն է։
«Մենք ունենք Սփյուռք, եւ նա գնում է գինին, ոչ թե նրա համար, որ դա լավն է, այլեւ նրա համար, որ այն հայկական ծագում ունի։ Սակայն այս հանգամանքը արտադրողներին չի խթանում, որ որակ բարձրացնեն։ Ճգնաժամը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ հայկական գինու եւ կոնյակի որակը այն չէ»,-հավաստիացրեց նա։

«В виноделии кризис растянется на долгие годы. После 2-3 лет мы в лучшем случае вернемся к 50 процентам потерянных рынков», — заявил 19-го октября в пресс-клубе «Де –факто» председатель Союза виноделов Армении Авак Арутюнян.
По его словам, в период кризиса объем экспорта вина не уменьшился — Армения своей продукцией на российском рынке уступает лишь Азербайджану, России и Украине.
Что же касается опасностей, угрожающих армянскому виноделию с открытием армяно-турецкой границы, то, по словам Арутюняна, в Армении вино и виноград максимально защищены, по сравнению с остальными продуктами, поскольку законодательством, касающимся виноградарства и вина, запрещается импорт подобных продуктов и их использование в промышленности.
«Армения в сфере виноделия находится в весьма глубоком противостоянии с Турцией. Турция сегодня 4-ое, 5-ое винодельческое государство в мире. Мы имеем 180000 гектаров, Турция – 500000 гектаров», — сообщил Арутюнян, находя, что одним из факторов возможной потери рынка является и плохое качество нашей продукции. «Мы имеем диаспору, которая покупает наше вино не из-за того, что оно хорошее, а также из-за того, что оно имеет армянское происхождение. Однако это обстоятельство не стимулирует производителей повышать качество. Кризис еще раз доказал, что качество армянского вина и коньяка не то», — заверил Арутюнян.