Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ այսօր ևս երկու դիմում ենք ներկայացրել Սահմանադրական դատարանին՝ դատարանների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների անկախության ակնհայտ խնդիրների վերաբերյալ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը:
«1) Հաշվի առնելով արդեն աբսուրդի հասնող երկակի ստանդարտը և հիմնավորվածության դեֆիցիտը Արդարադատության նախարարության կողմից դատավորների նկատմամբ հարուցվող կարգապահական վարույթների մասով, վիճարկել ենք առհասարակ Դատական օրենսգրքով նախատեսված այդ լիազորության սահմանադրականությունը:
2) Գործադիր իշխանության կողմից ՏԻՄ ավագանու կարգավիճակի հակասահմանադրական զավթման խնդրին ևս պետք է լուծում տրվի: Մասնավորապես դիմումով վիճարկվել է այն, որ առանց տարբերակելու թե տվյալ համայնքի ղեկավարն ընտրվում է ուղղակի ձևով, թե՞ ավագանու կողմից հենց գործադիր իշխանության միջամտելու և վերջինիս կողմից համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու լիազորությունը:
Ներկայացված երկու դիմումները և նշյալ խնդիրները հերթական իրական փաստեր են Հայաստանում ժողովրդավարական նորմերի ակնհայտ հետընթացի և հատկանշական է, որ այդ ձևակերպումը օգտագործվել էր հենց վերջերս հայտնի Freedom House կազմակերպության կողմից»:

Хочу сообщить, что сегодня мы подали в Конституционный суд еще два иска по вопросам независимости судов и органов местного самоуправления. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат от блока «Армения» Арам Вардеванян.
«1)С учетом и без того абсурдных двойного стандарта и дефицита обоснованности по части дисциплинарных производств, возбужденных Министерством юстиции в отношении судей мы в целом оспорили конституционность этого полномочия, предусмотренного Судебным кодексом.
2)Необходимо решить и вопрос о вопрос неконституционного захвата исполнительной властью статуса Совета старейшин ОМС. В частности, в заявлении оспаривается тот факт, что вне зависимости от того, избирается ли глава общины напрямую или Советом старейшин, исполнительная власть вмешивается, используя полномочия по назначению временно исполняющих обязанности руководителей общин.
Два представленных заявления и отмеченные проблемы являются реальными фактами очевидного регресса демократических норм в Армении. Примечательно и то, что данная формулировка была использована недавно также известной организацией Freedom House».