Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայայի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ կողմերը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի միջև արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի գործունեությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի՝ որպես խորհրդի անդամ երկրի հանձնառությունը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանն ու խթանմանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Այս համատեքստում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում բնակչության հիմնարար իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների և միջազգային աջակցության հասանելիության ապահովումը։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունն ու հումանիտար առաքելությունների իրականացումը։

YEREVAN. – On the margins of the session of the high-level segment of the United Nations Human Rights Council, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan on Monday held a meeting with the Director-General of the United Nations at Geneva, Tatiana Valovaya, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informs.
The sides commended the effective cooperation between Armenia and the UN Office at Geneva. Ararat Mirzoyan highlighted the activities of the UN Human Rights Council, emphasizing Armenia's commitment as a member state to protect and promote human rights, fundamental freedoms, as well as the strengthening of democratic values.
FM Mirzoyan touched upon the humanitarian issues resulting from the 44-day war in the fall of 2020 in Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the steps undertaken to solve them. In this context, the Foreign Minister emphasized the provision of international assistance and necessary conditions for the full realization of the fundamental rights and freedoms of the people in Nagorno-Karabakh.
Also, the Foreign Minister stressed the need for unimpeded access of international specialized organizations, including relevant UN agencies in Artsakh, as well as the implementation of humanitarian missions.