Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայայի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ կողմերը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի միջև արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի գործունեությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի՝ որպես խորհրդի անդամ երկրի հանձնառությունը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանն ու խթանմանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Այս համատեքստում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում բնակչության հիմնարար իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների և միջազգային աջակցության հասանելիության ապահովումը։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունն ու հումանիտար առաքելությունների իրականացումը։

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с генеральным директором женевского отделения ООН Татьяной Валовой  в рамках заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека.
Стороны выразили удовлетворение эффективным сотрудничеством между Арменией и женевским отделением ООН. Арарат Мирзоян отметил важность деятельности Совета ООН по правам человека, подчеркнув приверженность Армении, как государства-члена Совета, правам человека и защите основных свобод и их продвижению, а также укреплению демократических ценностей.
Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны в Арцахе, и шагов, предпринятых для их решения. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства отметил важность обеспечения необходимых для реализации основных прав и свобод населения Нагорного Карабаха условий и доступа к международной помощи.
Министр иностранных дел подчеркнул необходимость беспрепятственного доступа в Арцах и осуществления гуманитарных миссий международных специализированных организаций, в том числе соответствующих структур ООН.