Պենտագոնը չեղարկել է Minuteman III ICBM-ի ծրագրված փորձարկումը, որն ի սկզբանե նախատեսված էր այս շաբաթ՝ «խուսափելու համար ցանկացած գործողությունից, որը կարող է սխալ ընկալվել կամ սխալ մեկնաբանվել» Ռուսաստանի հետ լարվածության սրման ֆոնին: Այս մասին լրագրողներին ճեպազրույցում հայտարարել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը NBC-ին ասել է, որ «միջուկային զենքի կիրառման վերաբերյալ ցանկացած հռետորաբանություն վտանգավոր է»։ «Դա մթնոլորտ է ստեղծում, պայմաններ է ստեղծում կոպիտ սխալ հաշվարկների համար, եւ մենք չենք ցանկանում, որպեսզի դա տեղի ունենա»,- ասել է նա։
Անցած շաբաթվա վերջին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ռազմավարական ուժերը բարձր պատրաստության վիճակի բերեց։
Օսթինն ասել է, որ համաձայն է ԱՄՆ միջուկային դիրքորոշման հետ՝ հավելելով. «Ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք պաշտպանել ոչ միայն մեզ, այլեւ մեր դաշնակիցներին եւ գործընկերներին»։

Пентагон отменил запланированное испытание межконтинентальной баллистической ракеты Minuteman III, которое первоначально планировалось провести на этой неделе, чтобы избежать «любых действий, которые могут быть неправильно поняты или истолкованы» во время обострения напряженности в отношениях с Россией. Об этом заявил журналистам на брифинге официальный представитель Пентагона Джон Кирби.
Министр обороны США Ллойд Остин в интервью NBC pаявил, что «любая риторика о применении ядерного оружия опасна». «Это создает климат, создает условия для грубых просчетов, и мы не хотим, чтобы это произошло», — сказал он.
В минувшие выходные президент РФ Владимир Путин привел стратегические силы в состояние повышенной боевой готовности.
Остин сказал, что его «устраивает» ядерная позиция США, добавив: «Я уверен, что мы можем защитить не только себя, но и наших союзников и партнеров».