ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ հավանություն է տվել Միացյալ Նահանգներ ռուսական նավթի ներմուծումն արգելող օրենքին, տեղեկացրել է AP-ը։
Ռուսական նավթի ներկրման Բայդենի արգելքը շարունակելով՝ Կոնգրեսի քննարկմանը ներկայացված օրինագիծը կնպաստի նաեւ Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունում Ռուսաստանի կարգավիճակի վերանայմանը եւ կազդարարի այն մասին, որ աջակցում է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին ռուսաստանցի պաշտոնյաների դեմ՝ մարդու իրավունքների խախտումների պատճառով։
Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Լլոյդ Դոգեթը (Տեխասի նահանգ), որը մասնակցել է օրինագծի մշակմանը, խոստովանել է, որ բենզաբաքը լցնելը կարող է ավելի թանկ արժենալ՝ «Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի տանկերն արտասահմանում կանգնեցնելու համար»։

The U.S. House overwhelmingly approved legislation that would ban Russian oil imports to the United States, an effort to put into law the restrictions announced by President Joe Biden in response to the escalating war in Ukraine, AP reported.
Going further than Biden’s import ban on Russian oil, the bill making its way through Congress would also encourage a review of Russia’s status in the World Trade Organization and signal U.S. support for sanctions on Russian officials over human rights violations, as the U.S. works to economically isolate the regime.
The legislation was approved Wednesday, 414-17, and now goes to the Senate.
Rep. Lloyd Doggett, D-Texas, who helped draft the bill, acknowledged it may cost more to fill up tanks at home to stop Russian President Vladimir Putin’s tanks abroad.