«Varieties of Democracy» ինստիտուտը հրապարակել է 2022-ի ժողովրդավարության զեկույցը, որը կրում է «Ավտորիտարիզմը փոխում է իր բնույթը» խորագիրը, եւ շատ կարեւոր արձանագրում է տեղի ունեցել Հայաստանի համար, մեր երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ ՀՀ-ն բնորոշվում է ոչ թե «ընտրական ավտորիտարիզ» տերմինով, այլ որպես «ընտրական ժողովրդավարություն»: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 10-ին, կառավարության նիստում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սա, ըստ էության, նշանակում է, որ ժողովրդավարության առումով Հայաստանի Հանրապետության դասակարգման փոփոխություն է տեղի ունեցել։ Այսինքն նույնիսկ 2018-ի ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո այս կազմակերպությունը շարունակում էր Հայաստանը դիտարկել որպես ընտրական ավտորիտար համակարգ ունեցող երկիր, որի իմաստը հետեւյալն էր, որ կա ավտորիտար համակարգ, որն ընտրական պրոցեսն օգտագործում է սեփական  վերարտադրությունը կազմակերպելու համար: Այս նոր բնորոշան էությունը հետեւյալն է, որ իշխանությունները ձեւավորվում են ընտրություններով, այսինքն ընտրությունը ոչ թե  ոչ թե իշխանության վերարտադրության գործիք է, այլ իշխանության ձեւավորման գործիք է:
Ըստ էության, կարող ենք արձանագրել, որ նաեւ 2021-ի արտահերթ ընտրություններով Հայաստանը մուտք է գործել ժողովրդավարական երկրների «բարձրագույն լիգա»։ Իհարկե, սա չի նշանակում, որ մեր երկրում ժողովրդավարությունը կատարյալ է կամ անթերի», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա վստահեցրեց, որ ժողովրդավարությունն իրենց համար առաջնհերթություն է եւ կռավարությունը հանձնառու է ՀՀ-ում կայացնել ու զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները. «Մենք պետք է այդ բարձրագույն լիգայում ամեն տարի փորձենք ավելի բարձր տեղեր զբաղեցնել, երկրորդ, պետք է  այս ցուցանիշները կարողանանք կապիտալիզացնել ՀՀ-ի օրակարգի հարցերի սպասարկման համար՝ սկսած տնտեսությունից, վերջացրած անվտանգությամբ: Այս ընթացքում մենք տեսել ենք օրինակներ, երբ երկրում պոտենցիալ ներդրողները ամենատարբեր գործընկերության հարցերի օրակարգ ունեցող շրջանակները շատ մեծ ուշադրություն են դարձնում այսպիսի զեկույցներին: Այսինքն նրանք ամեն անգամ իրենց առանձին հետազոտությունները չեն անում երկրի մասին: Եթե որեւէ երկրում գործունեությունը ծավալելու կամ չծավալելու վերաբերյալ որոշում պետք է կայացնեն, առաջին հերթին ծանոթանում են այսպիսի զեկույցներին եւ դրանց բովանդակությամբ են անում իրենց հետեւությունները»,-ընդգծեց վարչապետը:

The Varieties of Democracy Institute has published its democracy report for 2022, and a very important record has been made in it for Armenia. For the first time in the history of our country, Armenia is not defined by the term "electoral authoritarian," but by "electoral democracy." Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
"This, in fact, means that there has been a change in the classification of the Republic of Armenia—in terms of democracy. (…). The essence of this new characteristic is the following that the authorities are formed by elections; that is, the election is not a tool for reproducing the authorities, but a tool for the formation of the authorities.
In fact, we can record that, also with the 2021 snap elections, Armenia entered the ‘top league’ of democratic countries. Of course, this does not mean that democracy in our country is perfect or flawless," Pashinyan stated.
He assured that democracy is a priority for them, and the authorities are committed to establishing and developing democratic institutions in Armenia.
"We have to try to get higher places in that ‘top league’ every year. Second, we must be able to capitalize on these indicators to serve Armenia's agenda issue—from the economy to security.
In the meantime, we have seen examples when potential investors in the country, the circles with a variety of partnership agenda issues pay very close attention to such reports. That is, they do not do their own research on a country every time. If they have to make a decision on carrying out activities or not carrying out activities in a country, first of all they get acquainted with such reports and draw their own conclusions from their content," the Armenian premier emphasized.