Ուկրաինայում իրավիճակով պայմանավորված՝ Ռումինիայում Հայաստանի դեսպանությունը արտակարգ ռեժիմով օգնություն է ցուցաբերում աջակցության կարիք ունեցող Ուկրաինայից Ռումինիա անցնող ՀՀ քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ Ուկրաինայի քաղաքացիներին: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունից:
ՀՀ ԱԳ նախարարի հրամանի համաձայն՝ մարտի 1-ից Ռումինիայի՝ Ուկրաինային և Մոլդովայի Հանրապետությանը սահմանամերձ Բոտոշան քաղաքում գործում է Ռումինիայում ՀՀ դեսպանության ժամանակավոր հյուպատոսական կետը: Բացման պահից ի վեր հյուպատոսական կետը անհրաժեշտ օգնություն և խորհրդատվություն է ցուցաբերել հարյուրավոր ՀՀ քաղաքացիների և ազգությամբ հայերի:
Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը սերտ համագործակցություն է հաստատել Ռումինիայի պատկան մարմինների հետ, ինչի շնորհիվ օպերատիվ և իրավաչափ կերպով կազմակերպվում է ՀՀ քաղաքացիների մուտքը Ռումինիա, ինչպես նաև՝ վերադարձը հայրենիք:
Դեսպանությունը և Բոտոշանում գործող հյուպատոսական կետը շուրջօրյա ռեժիմով պատասխանում են գրանցված հեռախոսազանգերին:
Մեր հայրենակիցներին հումանիտար աջակցություն է ցուցաբերվում ինչպես այլազգի կամավորների, այնպես էլ Ռումինիայում, մասնավորապես՝ Ուկրաինային հարակից Բոտոշան, Բայա-Մարե, Յաշ և Սուչավա, Տուլչայի մարզերում գործող հայկական կառույցների ներկայացուցիչների օգնությամբ։

Due to the situation in Ukraine, the embassy of Armenia in Romania provides emergency assistance to Armenian citizens as well as to Ukrainian citizens of Armenian descent who are crossing from Ukraine to Romania and are in need of assistance, Armenian News-NEWS.am has learned from the embassy.
According to an order of the Armenian Foreign Minister, a temporary consulate of the Armenian embassy in Romania has been operating since March 1 in the Romanian border city of Botosani. This temporary consulate has already provided the necessary assistance and advice to hundreds of Armenian citizens and Armenians.
Also, the embassy of Armenia in Romania has established close cooperation with the relevant Romanian authorities, owing to which Armenian citizens’ entry to Romania as well as their return to the homeland is carried out in an urgent and legal manner.
In addition, the embassy and the temporary consulate in Botosani respond to corresponding phone calls around the clock.