Ադրբեջանական լրատվամիջոցների համար սովորույթ է դարձել տեղեկություններ տարածել, թե իբր հայկական կողմից արձակած կրակի հետեւանքով զոհվել կամ վիրավորվել է ադրբեջանցի քաղաքացիական կամ զինվորական անձ: Այս մասին այսօր` հուլիսի 28-ին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը, մեկնաբանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկության կապակցությամբ, ըստ որի ադրբեջանական կողմում 22-ամյա կին է վիրավորվել:
«Ադրբեջանական լրատվամիջոցները ճիշտ կանեին, եթե հրապարակեին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վիճակագրությունը, որն ամիս առ ամիս կտրուկ աճ է արձանագրում եւ պատճառում նորանոր վնասներ: Օրինակ, բոլորովին վերջերս` հուլիսի 26-ին, ժամը 18.20-ին Հայաստանի զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողներ Կարեն Ղուկասյանը (ծնված` 1976թ.) եւ Մանվել Վանեսյանը (ծնված` 1987թ.), գտնվելով Տավուշի մարզի սահմանային մարտական դիրքերից մեկում, ադրբեջանական կողմի կրակահերթի հետեւանքով մարտական հենակետի բետոնե պատի բեկորների անդրադարձից ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Հայկական կողմը շարունակում է պահպանել հրադադարի ռեժիմը եւ միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում է պատասխան գործողությունների դիմում: Եթե Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքում հայկական կողմի պատասխան գործողությունների հետեւանքով տուժում է Ադրբեջանի որեւէ քաղաքացի, ապա դրա ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի վրա: Ի դեպ, ադրբեջանական կողմը կարող է նաեւ դիմել միջազգային համապատասխան կառույցին` հետաքննություն իրականացնելու համար»,- նշել է Կարապետյանը:

Для азербайджанских СМИ стало привычкой распространять сведения о том, что якобы в результате открытого с армянской стороны огня пострадали азербайджанские военные или гражданские лица. Об этом 28 июля заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Давид Карапетян, комментируя распространенную сегодня информацию азербайджанских СМИ о том, что армянская пуля ранила по ту сторону линии соприкосновения 22-летнюю женщину.
«Азербайджанские средства массовой информации поступили бы верно, если бы опубликовали статистику нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, которая из месяца в месяц разрастается и причиняет все больший ущерб. Например, совсем недавно - 26 июля в 18:20 - военнослужащие-контрактники Вооруженных сил Армении Карен Гукасян (1976 г. рождения) и Манвел Ванесян (1987 г. рождения), будучи на одном из пограничных постов Тавушской области Армении, получили телесные повреждения в результате рикошета осколков бетонной стены, в которую попала автоматная очередь, выпущенная с азербайджанской стороны.
«Армянская сторона продолжает сохранять режим прекращения огня и прибегает к ответным мерам лишь в случае крайней необходимости. Когда из-за ответных действий армянской стороны на нарушение режима прекращения огня Азербайджаном страдает кто-то из граждан этой страны, то вся ответственность за это ложится на Азербайджан. Отмечу, что азербайджанская сторона может обратиться в соответствующую международную структуру с просьбой провести расследование», - отметил Карапетян.