Հայ-թուրքկան սահմանների բացումը ձեռնտու է ԱՄՆ-ին։ Հուլիսի 28-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը։
Փորձագետի խոսքով, սահմանների բացումը կընդլայնի Հայաստանի շուկաները, ինչն իր հերթին կբերի Ռուսաստանի ազդեցության նվազմանը։ Նա նկատեց, որ այս հարցում որոշակի ակտիվացում հնարավոր է 2013 թվականից հետո։
Շաքարյանը նաեւ տեսակետ հայտնեց, որ Երեւանն ու Անկարան իրենք դեռեւս պատրաստ չեն հարաբերությունների կարգավորմանը։ Նրա խոսքով, ճնշումների ճանապարհով շատ բանի հնարավոր չէ հասնել, եւ հաջողությունը ժամանակավոր կլինի։ Թուրքիան մինչեւ 2015 թվականը հարաբերությունների կարգավորման հարցում կարող էգնալ ինչ-ինչ զիջումների, նույնիսկ բացի սահմանը, միայն թե խուսափի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից։

США выгодно открытие армяно-турецкой границы. Такое мнение на пресс-конференции 28 июля выразил армянский тюрколог Артак Шакарян. По словам эксперта, открытие границы расширит рынки сбыта для Армении, что, в свою очередь, приведет к уменьшению влияния России. Касательно армяно-турецких отношений эксперт выразил мнение, что после 2013 года в этом вопросе возможна некая активизация, выход из «замороженного» состояния, причем здесь немаловажно воздействие и США, и России.
Несмотря на необходимость воздействия сверхдержав на Турцию для достижения прогресса в нормализации отношений с Арменией, эксперт считает, что пока сами Ереван и Анкара не готовы к нормализации.
Как отметил Шакарян, под давлением много добиться не удастся, и успех может быть временным. В частности, Турция может до 2015 года (100-летие Геноцида армян – ред.), который является своеобразным психологическим порогом для Турции и США, пойти на кое-какие уступки в вопросе нормализации, даже, возможно, открыть границу, лишь бы уклониться от признания Геноцида армян.