Մաքսատան վերջերս հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ ավտոմեքենաների ներկրումը անցյալ տարի հասել է 2002-ից հետո նվազագույն մակարդակին։
Հիշեցնենք, որ 2020-ին Հայաստանում երրորդ երկրներից ներմուծվող մի շարք ապրանքների (այդ թվում՝ ավտոմեքենաների) մաքսատուրքերը զգալիորեն բարձրացել են։ Մինչդեռ ԵԱՏՄ մյուս երկրներն ավելի վաղ էին անցել այդ դրույքաչափերին։ Սրանով իսկ այս երկրների քաղաքացիների համար մեր երկրում համեմատաբար էժան (մաքսատուրքերի տարբերության պատճառով) մեքենաներ ձեռք բերելու հնարավորություն է ստեղծվել։
Սրանից էլ օգտվել են մեր ձեռներեց ներկրողները։ Արդյունքում՝ 2019-ին ներկրվող ավտոմեքենաների թիվը ռեկորդային ցուցանիշի է հասել մեր երկրի համար (տե՛ս գրաֆիկը)։
Հայտնի է, որ Հայաստան ներկրված զգալի թվով մեքենաներ վաճառվել են օտարերկրյա քաղաքացիներին (հիմնականում ԵԱՏՄ երկրներից)։ Արտահանման վերաբերյալ պաշտոնական մաքսային տվյալները, սակայն, բացարձակապես անհամադրելի են Հայաստան ներկրված մեքենաների քանակի հետ։
Այսպես, ներմուծման համար ռեկորդային 2019-ին մաքսատան միջոցով ձեւակերպվել է ընդամենը 1100 ավտոմեքենայի դուրսբերում։ Հաջորդ 2020-ին, արտահանումն ընդհանուր առմամբ կրճատվել է 5 անգամ՝ կազմելով ընդամենը 200։ Բայց սա, իհարկե, կաթիլ է ծովում՝ համեմատած օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից մեր երկրից մեքենաների փաստացի արտահանման հետ։ Բանն այն է, որ օտարերկրացիների գնած մեքենաների մեծ մասը սահմանը հատել է հայկական համարանիշներով։ Այսպիսով, այդ մեքենաների տերերը բազմաթիվ խնդիրներ են ստեղծել իրենց հայրենիքում։
Ի դեպ, այն ժամանակ զարմանալի մետամորֆոզներ էին տեղի ունենում Հայաստանի մաքսատան միջոցով արտահանվող մեքենաների արժեքի հետ կապված։ 2019-ին արտահանվող ավտոմեքենաների միջին մաքսային գինը կազմել է 20 300 (!), իսկ ահա հաջորդ տարի՝ գրեթե 3 անգամ էժան՝ մեկ հատը 7400 հազար դոլարից պակաս։ Կարելի է եզրակացնել, որ սկզբում արտահանման «պաշտոնական» ծավալում նոր (այսինքն՝ թանկարժեք) մեքենաների մասնաբաժինը մեծ է եղել։
Հայաստան մեքենաներ ներկրվում են բազմաթիվ երկրներից, իսկ որոշներից՝ բառացիորեն մեկ կամ մի քանի հատ։ Զանգվածային ներմուծում իրականացվում է միայն մի քանի երկրներից։ Այսպես, անցյալ տարի ներկրված 8200 ավտոմեքենաների ճնշող մեծամասնությունը բաժին է ընկել ութ երկրների։ Վերջիններս «ապահովել են» Հայաստան ներկրվող մեքենաների գրեթե 96 տոկոսը։ Ընդ որում՝ վարկանիշում առաջին տեղը ԱՄՆ-ն է զբաղեցրել (տե՛ս գրաֆիկը)։
Ներմուծված ավտոմեքենաների միջին մաքսային գինը անցյալ տարի մեկ միավորի համար կազմել է 13 500 դոլար եւ նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4,7 անգամ։ Գների այս տեղաշարժերը պայմանավորված են Ռուսաստանից (13,5 անգամ), Ճապոնիայից (5,2 անգամ) եւ Գերմանիայից (3,1 անգամ) ավտոմեքենաների միջին գնի կտրուկ աճով։ Օգտագործված մեքենաների ներմուծման նվազումը հանգեցրել է նոր մեքենաների մասնաբաժնի ավտոմատ աճի (կամ ավելի ծառայության կարճ ժամկետով, քան նախկինում), ինչը ազդել է միջին գնի վրա։
Անցած տասնամյակների ընթացքում նկատված մեքենաների մեծածավալ ներկրումը հանգեցրել է միանգամայն կանխատեսելի հետեւանքների։ 2019-ի սկզբի դրությամբ Հայաստանում կար ավելի քան 508 000 տրանսպորտային միջոց, որոնց մեծ մասը՝ թեթեւ ավտոմեքենաներ։ Մայրաքաղաքի որոշ փողոցներում սովորական էր դարձել այն պատկերը, որ երթեւեկելի հատվածում մեքենաներն ավելի շատ էին, քան մայթին հետիոտները։ Ավտոմեքենաների վաճառքների աճին նպաստեց նաեւ քաղաքացիների կողմից այդ նպատակով բանկային վարկեր ստանալու հնարավորությունը։
Ավտոմեքենաների պահանջարկը խթանող գործոններից կարելի է համարել քաղաքային (հատկապես «միլիոնանոց» մայրաքաղաքում), ինչպես նաեւ միջքաղաքային հասարակական տրանսպորտի աշխատանքի խրոնիկ թերությունները։ Այս թերությունների մեկ այլ հետեւանք է եղել տաքսիների քանակի ավելացումը։ Պաշտոնական տվյալներով՝ նախորդ տարի տաքսիները ավելի քան 2 մլն ուղեւոր են փոխադրել։
Ի դեպ, որոշ քաղաքացիներ մեքենա են գնել (ընդ որում՝ հաճախ՝ ապառիկ)՝ որպես տաքսի շահագործելու համար։ Ինչ անել, զանգվածային գործազրկության պայմաններում շատերի համար սա ընտանիքը պահելու միակ միջոցն է։ Հավելենք, որ մեքենաների «տարիքի» սահմանափակումները նպաստել են տաքսի ծառայությունների կողմից նոր ավտոմեքենաների գնումների աճին։
Բայց հիմնականում Հայաստան են ներկրվել օգտագործված մեքենաներ, որոնք կազմում են երկրի ավտոպարկի ճնշող մեծամասնությունը (ըստ գնահատականներից մեկի՝ մոտ 80 տոկոսը)։ Հասկանալի է, որ նապատմական տարիքի «երկաթե ձիերն» ավելի ինտենսիվ են աղտոտում շրջակա միջավայրը, քան նորերը։ Նման ավտոմեքենաների շահագործումը նույնպես սեփականատերերից ավելի շատ գումարի ծախս է պահանջում՝ վերանորոգման եւ պահեստամասերի, ինչպես նաեւ վառելիքի եւ քսանյութերի ձեռքբերման համար:
Ավտոմեքենաների թվի զգալի աճը նկատելիորեն մեծացրել է մեր երկրի կախվածությունը ավտոմոբիլային վառելիքի ներկրումից։ Այսպես, 2011-2021 թվականներին գազալցակայաններին մատակարարվող բնական գազի ծավալն աճել է 1,4 անգամ։ Բենզինի ներմուծումն այս տարիներին աճել է 1,2 անգամ, իսկ դիզելային վառելիքինը՝ 1,5 անգամ։ Այսպիսին են պաշտոնական տվյալները։ Այս ոլորտում իրական պատկերի մասին կարելի է միայն գուշակել։

Судя по недавно опубликованной информации таможни, импорт легковых автомобилей в прошлом году достиг своего минимального значения за период с 2002 года.
Напомним, что в 2020 году, ставки таможенных пошлин на ряд импортных товаров (в том числе легковые автомобили) из третьих стран, в Армении ощутимо повысились. Между тем другие страны ЕАЭС перешли на эти ставки ранее. Тем самым создалась возможность для граждан этих стран приобрести сравнительно дешевые (из-за разницы в ставке таможенных пошлин) автомобили в нашей стране.
Этим и воспользовались наши предприимчивые импортеры. В результате, в 2019 году количество импортированных легковых автомобилей достигло рекордного для нашей страны показателя (см. график).
Известно, что немалое количество импортированных в Армению легковых автомобилей было продано иностранным гражданам (в основном из стран ЕАЭС).  Однако официальные данные таможни об экспорте, абсолютно несопоставимы с количеством импортированных в Армению машин.
Так, в рекордном для импорта 2019 году, через таможню был оформлен вывоз всего лишь 1,1 тыс. легковых автомобилей. В следующем, 2020 году, экспорт вообще сократился в 5 раз, составив лишь 0,2 тыс. штук. Но это, конечно, капля в море, по сравнению с реальным вывозом машин из нашей страны иностранными гражданами. Дело в том, что большинство купленных иностранцами машин, пересекли границу с автомобильными госномерами Армении. Тем самым владельцы этих автомобилей создали массу проблем у себя на родине.
Кстати, удивительные метаморфозы тогда произошли со стоимостью вывезенных через таможню Армении машин. В 2019 году средняя таможенная цена экспортированных автомобилей составила $20,3 тыс. (!), а вот в следующем году уже почти в 3 раза дешевле - менее $7,4 тыс. за штуку. Можно сделать вывод, что вначале доля новых (то есть дорогостоящих) автомобилей была высокой в «официальном» объеме экспорта.
Автомобили в Армению завозятся из множества стран, причем из некоторых - буквально по одной или несколько штук. Массовый импорт осуществляется лишь из нескольких стран. Так, в прошлом году, подавляющая часть из импортированных 8,2 тыс. автомобилей, пришлась на восемь стран. Последние «обеспечили» почти 96% ввезенных в Армению легковых автомобилей. При этом первое место в рейтинге заняли США (см. график).
Средняя таможенная цена импортированных легковых автомобилей в прошлом году составила $13,5 тыс. за штуку, и возросла по сравнению с предыдущим годом в 4,7 раза. Эти сдвиги в ценах обусловлены резким ростом средней цены автомобилей из России (в 13,5 раз), Японии (5,2 раза) и Германии (3,1 раза). Обвал в импорте поддержанных автомобилей, привел к автоматическому росту доли новых машин (или с меньшим сроком эксплуатации, чем ранее), что и сказалось на средней цене.
Наблюдаемый за последние десятилетия масштабный импорт автомобилей привел к вполне предсказуемым последствиям. По состоянию на начало 2019 года, в Армении насчитывалось свыше 508 тыс. транспортных средств, в большинстве своем - легковые автомобили. Обычной стала картина на отдельных улицах столицы - автомобилей на проезжей части больше, чем пешеходов на тротуаре. Росту продаж машин поспособствовала и возможность получения гражданами кредитов банка на эти цели.
Одним из факторов, стимулирующих спрос на автомобили, можно считать хронические недостатки в работе городского (особенно в «миллионной» столице), а также междугороднего общественного транспорта. Другим результатом этих недостатков стал рост количества такси. По официальным данным, в прошлом году такси перевезли свыше 2 млн. пассажиров.
К слову, некоторые граждане покупали автомобиль (причем нередко в кредит), для эксплуатации в качестве такси. Что поделать, в условиях массовой безработицы, для многих - это единственный способ содержать свою семью. Добавим, что ограничения на «возраст» машин способствовали росту покупок новых автомобилей таксомоторными фирмами.
Но, в основном в Армению ввозились подержанные машины, которые составляют подавляющую долю (по одной из оценок – порядка 80%) парка автомобилей в стране. Понятно, что «железные кони» допотопного возраста интенсивнее новых загрязняют окружающую среду. Да и эксплуатация таких автомобилей требует от владельцев повышенного расхода денег на ремонт и покупку запчастей, а также горюче-смазочные материалы.
Ощутимый рост парка автомобилей заметно усилил зависимость нашей страны от импорта автомобильного топлива. Так, за 2011-2021 год объем природного газа, поставляемого газозаправочным станциям, увеличился в 1,4 раза. Импорт бензина за указанные годы возрос в 1,2 раза, а дизтоплива – в 1,5 раза. Таковы официальные данные. О реальной же картине в этой сфере можно лишь гадать.