Չինաստանը քննադատել է ԱՄՆ-ին «անհիմն մեղադրանքների» համար՝ կապված Covid-19-ի դեմ պայքարի քաղաքականության հետ այն բանից հետո, երբ հիվանդության դեպքերի բռնկումը Շանհայում դրդել է ամերիկյան հյուպատոսությանը թույլ տալ որոշ աշխատակիցների հեռանալ փակ մեգապոլիսից, փոխանցում է Agence France Presse-ը:
Պեկինի ռազմավարությունը Covid-ի դեմ պայքարում մարտից ի վեր վտանգի տակ է հայտնվել, քանի որ Շանհայում հիվանդացության ավելի քան 100 000 դեպքի գրանցումը հանգեցրել է այն բանին, որ 25 մլն բնակիչ աստիճանաբար մեկուսացվել է:
ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարել է, որ ոչ հիմնական աշխատողներին թույլ կտա լքել հյուպատոսության տարածքը Շանհայում՝ հիվանդության աճի պատճառով՝ Չինաստանի քաղաքացիներին նախազգուշացնելով, որ նրանք կարող են բախվել վիրուսային սահմանափակումների «կամայական սահմանմանը»:
Ի պատասխան՝ Պեկինը «վճռականորեն հայտնել է ամերիկյան կողմի մեղադրանքների անթույլատրելիության մասին», ասվում է երկրի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Китай раскритиковал Соединенные Штаты за «беспочвенные обвинения» в связи с  политикой в отношении Covid-19 после того, как всплеск случаев заболевания в Шанхае побудил американское консульство разрешить некоторым сотрудникам покинуть закрытый мегаполис, передает AFP.
Стратегия Пекина по борьбе с Covid с марта оказалась под угрозой, поскольку более 100 000 случаев заболевания в Шанхае привели к тому, что  25 миллионов жителей были изолированы поэтапно.
Посольство США заявило, что разрешит второстепенным сотрудникам покинуть  консульство в Шанхае из-за всплеска заболеваемости, предупредив граждан Китая, что они могут столкнуться с «произвольным применением» вирусных ограничений.
В ответ Пекин выразил « решительное неприятие необоснованных обвинений американской стороны в отношении политики Китая по борьбе с эпидемией», говорится в заявлении министерства иностранных дел.
«Это собственное решение США. Однако следует отметить, что китайская политика борьбы с эпидемией является научной и эффективной», — заявил официальный представитель министерства Чжао Лицзянь, добавив, что Пекин сделал «официальные представления» американским коллегам. «Мы полностью уверены, что Шанхай и другие места преодолеют этот виток эпидемии».