Իտալիայի արտգործնախարար Ֆրանկո Ֆրատինին պահանջում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստ հրավիրել` Սիրիայի կառավարության նկատմամբ կոշտ դիրքորոշում մշակելու համար: Նշված պահանջը պայմանավորված է հուլիսի 31-ին Համա քաղաքի իրադարձություններով: «Այնտեղ ահավոր ճնշումներ են գործադրվել ցուցարարների նկատմամբ: Զոհվել է ավելի քան 100 մարդ», - «Tg2» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ԱԳ նախարարը: Նրա խոսքով` պաշտոնական Հռոմը պահանջում է անհապաղ դադարեցնել բռնությունները Սիրիայում, եւ Դամասկոսում ԵՄ երկրների դեսպանների խորհրդակցություն հրավիրել:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 31 -ի առավոտյան Սիրիայի կառավարական ուժերն սկսել էին Համայի վրա գրոհը: Տարբեր տվյալներով` զոհերի թիվը հասնում է 80-100 մարդու:

Глава МИД Италии Франко Фраттини требует экстренного заседания Совбеза ООН, чтобы выработать жесткую позицию в отношении правительства Сирии. Как сообщают «Вести», подобное требование было вызвано событиями в городе Хама 31 июля. «Там произошли ужасные репрессии против демонстрантов. Более 100 человек погибли», - сказал в интервью телеканалу «Tg2» глава внешнеполитического ведомства Италии. По его словам, официальный Рим призывает немедленно прекратить насилие в Сирии и собрать в Дамаске совещание послов стран ЕС.
Напомним, что утром 31 июля правительственные войска Сирии начали штурм Хамы. Число жертв, по разным данным, достигло от 80 до 100 человек. Хама - четвертый по числу жителей город Сирии, один из центров антиправительственных выступлений.