Պեկինը դժվար թե հաջորդ ամիս մասնակցի ԱՄՆ-ի համանախագահությամբ կայանալիք COVID-19-ի հարցով գլոբալ գագաթաժողովին՝ վիրուսի կոշտ զսպման համար քննադատության ենթարկվելու մտավախության պատճառով, հայտնում է South China Morning Post-ը:
Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Վան Վենբինն ապրիլի 19-ին ասել էր, որ Պեկինը տեղյակ է միջոցառման մասին եւ «ողջունում է միջազգային համերաշխության եւ COVID-19-ին գիտության վրա հիմնված արձագանքի խթանմանն ուղղված բոլոր ջանքերը»։ Սակայն իշխանությունները միջոցառմանը մասնակցության մտադրության մասին չեն հայտնել:
Սպիտակ տունը ապրիլի 18-ին հայտարարել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կհամախագահի մայիսի 12-ին նախատեսված վիրտուալ գագաթաժողովը։

Пекин вряд ли примет участие в глобальном саммите по COVID-19 под со-председательством США в следующем месяце из-за опасений столкнуться с критикой за жесткую политику сдерживания вируса, пишет издание South China Morning Post.
Представитель Китайского МИДа Ван Вэньбинь заявил 19 апреля, что Пекину известно об этом событии, и «Китай приветствует все усилия, способствующие укреплению международной солидарности и научно обоснованному ответу на COVID-19». Однако власти не сообщил о планах посетить мероприятие.
Белый дом анонсировал 18 апреля, что президент США Джо Байден выступит сопредседателем виртуального саммита, который состоится 12 мая.