Գերմանիան եւ Թուրքիան ուրբաթ կանչել են միմյանց դեսպաններին՝ թուրքական դատարանի որոշման հետ կապված, որը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել հայտնի թուրք ակտիվիստ եւ բարերար Օսման Քավալային, հաղորդում է AP-ն:
Արեւմտյան կառավարությունները եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունները խստորեն քննադատել են այս շաբաթ կայացված դատարանի որոշումը, որով Օսման Քավալան մեղավոր է ճանաչել 2013 թվականին զանգվածային ցույցերի միջոցով կառավարության տապալման փորձի մեջ: Ստամբուլի դատարանը եւս յոթ մեղադրյալի դատապարտել է 18-ական տարվա ազատազրկման՝ փորձին «նպաստելու» համար։
Գերմանիայի արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Քրիստոֆեր Բուրգերը հայտնել է, որ Բեռլինում Թուրքիայի դեսպանը բանակցությունների է կանչվել ուրբաթ առավոտյան։ Թուրքիան, ի պատասխան, կանչել է Գերմանիայի դեսպան Յուրգեն Շուլցին, հայտնում է թուրքական պետական Anadolu գործակալությունը։
Anadolu-ն հաղորդում է, որ թուրք բարձրաստիճան պաշտոնյան Շուլցին ասել է, որ Անկարան «մերժում է թուրքական դատական համակարգին եւ քաղաքականությանը միջամտելու փորձերը»:
Բուրգերը Բեռլինում լրագրողներին ասել է, որ Գերմանիան կոչ է արել Եվրամիության մյուս երկրներին հանդես գալ համանման դիվանագիտական բողոքով։
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքն ասել է, որ թուրքական դատարանի որոշումը «խիստ հակասում է սահմանադրական չափանիշներին եւ միջազգային պարտավորություններին, որոնք Թուրքիան ստանձնումն է՝ որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ և ԵՄ անդամակցության թեկնածու»:

Германия и Турция в пятницу вызвали послов друг друга из-за ссоры, вызванной решением турецкого суда приговорить известного турецкого борца за гражданские права и филантропа Османа Кавалу к пожизненному заключению, сообщает AP.
Западные правительства и правозащитные группы резко раскритиковали решение суда, вынесенное на этой неделе, который признал Османа Кавалу виновным в попытке свержения правительства с помощью массовых протестов в 2013 году. Суд в Стамбуле также приговорил семерых других обвиняемых к 18 годам тюрьмы каждого за «содействие» попытке.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Германии Кристофер Бургер  сообщил, что посол Турции в Берлине был вызван на переговоры в пятницу утром. Турция в ответ вызвала посла Германии Юргена Шульца, сообщило турецкое государственное агентство Анадолу.
Анадолу сообщило, что высокопоставленный турецкий чиновник сказал Шульцу, что Анкара «отвергает попытки вмешательства в турецкую судебную систему и политику».
Бургер сообщил журналистам в Берлине, что Германия призвала другие страны Европейского союза выступить с аналогичным дипломатическим протестом.
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила, что решение турецкого суда «вопиющим образом противоречит конституционным стандартам и международным обязательствам, которые Турция берет на себя как член Совета Европы и кандидат на вступление в ЕС».