Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը հրաժարվել են մասնակցել ՆԱՏՕ-ի Tiger meet զորավարժություններին՝ Հունաստանի հետ տարաձայնությունների պատճառով, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելոբ Sabah թերթը:
Զորավարժությունները տեղի կունենան մայիսի 9-ից 22-ը Հունաստանի ռազմաօդային ուժերի Արաքսոս բազայում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Հունաստանի գլխավոր ավիացիոն շտաբը չեղարկել է այդ զորավարժություններին Թուրքիայի մասնակցության հրավերը՝ պատճառաբանելով, որ թուրքական կործանիչները մշտապես խախտում են Հունաստանի օդային սահմանները եւ թռնում են հունական կղզիների վրայով։
Պարբերականը գրել է, որ հյուրընկալող կողմը յուրաքանչյուր զորավարժությունից առաջ տեխնիկական համաձայնագիր է պատրաստում դրանց անցկացման վերաբերյալ։ Պարզվել է, որ Հունաստանը «դիտարկվող փաստաթղթում լրացումներ է կատարել Թուրքիայի դեմ ուղղված մոտեցմամբ», ինչպես նաեւ՝ ուղղված «երկու երկրների միջեւ տարաձայնություններին», նշում է ՄԿ-ն։
Այդ «կանխամտածված լրացումների» դեմ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարությունը «անհապաղ քայլեր է ձեռնարկել» եւ պահանջել է փոփոխություններ կատարել փաստաթղթում։

Военно-воздушные силы Турции из-за разногласий с Грецией отказались принимать участие в учениях НАТО «Tiger meet», сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Sabah.
Учения состоятся с 9 по 22 мая на авиабазе ВВС Греции в Араксосе.
Ранее сообщалось, что Главштаб авиации Греции аннулировал приглашение Турции принять участие в этих учениях по той причине, что турецкие истребители постоянно нарушают греческие воздушные границы и летают над греческими островами.
Газета написала, что принимающая сторона перед каждыми учениями готовит техническое соглашение об их проведении. Было установлено, что Греция «внесла дополнения в рассматриваемый документ с подходом, нацеленным против Турции», а также направленный «на разногласия между двумя странами», отмечает МК.
Против этих «преднамеренных дополнений» командование ВВС Турции «немедленно приняло меры» и потребовало изменения документа.