Թուրքական Hurjet գրոհային ինքնաթիռն ավելի կատարելագործված բնութագրեր ունի, քան հնգերորդ սերնդի ամերիկյան F-35 կործանիչը։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության վարչության պետի տեղակալ Սերդար Դեմիրելը, փոխանցում է Star-ը։
Թուրք պաշտոնյայի խոսքով՝ Hurjet-ի արտադրության մեջ օգտագործվող որոշ տեխնոլոգիաներ ավելի առաջադեմ են, քան F-35-ում օգտագործվող ամերիկյան տեխնոլոգիաները։ Ազդարարվել է, որ թուրքական գրոհային ինքնաթիռի առաջին թռիչքը 2023 թվականին տեղի կունենա։
Ինչպես նշել է պաշտոնյան, Թուրքիան ներկայումս այն 15 պետությունների թվում է, որոնք ի վիճակի են սեփական ինքնաթիռներ ստեղծել։ Դեմիրելի խոսքով, Թուրքիան ներկայումս աշխարհում առաջատարն է անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ, ինչպես նաեւ ներառված է սեփական հրթիռներ ստեղծելու ունակ երկրների սահմանափակ ցանկում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ը Թուրքիային հանել էր F-35 կործանիչների գնորդների ցուցակից այն բանից հետո, երբ Անկարան ռուսական С-400 զենիթահրթիռային համակարգեր էր գնել, գրում է MK-ն։

Турецкий штурмовой самолет Hurjet обладает более совершенными характеристиками, чем американский истребитель пятого поколения F-35. Об этом заявил заместитель начальника Управления оборонной промышленности Турции Сердар Демирель, сообщает издание Star.
По словам турецкого чиновника, некоторые технологии, использовавшиеся при производстве Hurjet, являются более продвинутыми, чем американские, используемые в F-35. Первый полет турецкого штурмового самолета анонсирован в 2023 году.
Как отметил чиновник, Турция в настоящее время входит в число 15 государств, способных построить свой собственный самолет. По мнению Демиреля, Турция в настоящее время является мировым лидером в сфере производства беспилотных летательных аппаратов, а также входит в ограниченный список стран, способных создавать собственные ракеты.
Ранее США вычеркнули Турцию из списка покупателей истребителя F-35 после покупки Анкарой российских зенитных ракетных комплексов С-400, пишет МК.