Մայիսի 30-ին հանրապետության մայրաքաղաք Պորտ-օ-Պրենս քաղաքի մոտակայքում տղամարդուն են առեւանգել։ Նա ուղեւորվում էր Դոմինիկյան Հանրապետություն՝ ընտանիքի հետ ժամանակ անցկացնելու։
Իշխանությունների տվյալներով՝ հանցագործության հետ կապված է 400 Mawozo տեղական խմբավորումը, որն անցյալ տարի առեւանգել էր 17 ամերիկացի միսիոներների եւ 1 միլիոն դոլար փրկագին էր պահանջել:
Ինչպես պնդում է աղբյուրը հետախուզությունում, այս անգամ հանցագործները դիվանագետին ազատ արձակելու համար 500 հազար դոլար են պահանջել:
Դոմինիկյան կառավարությունը Պորտ-օ-Պրենսում իր դեսպանատան միջոցով Հայիթիի արտաքին գործերի նախարարությունից պահանջել է անհապաղ հետաքննել եւ հասնել Կառլոս Գիլյեն Տատիսի ազատ արձակմանը:

Мужчину похитили 30 мая недалеко от столицы республики города Порт-о-Пренс. Он направлялся в Доминикану, чтобы провести время с семьей.
По данным властей, к преступлению причастна местная банда 400 Mawozo, которая в прошлом году похитила 17 американских миссионеров и требовала выкуп в $1 млн.
Как утверждает источник в разведке, в этот раз преступники за освобождение дипломата потребовали $500 тыс.
Доминиканское правительство через свое посольство в Порт-о-Пренсе потребовало от Министерства иностранных дел Гаити незамедлительно провести расследование и добиться освобождения Карлоса Гильена Татиса «целым и невредимым».