«Ռուսաստանը փորձում է գրավել Ուկրաինան եւ այն ցատկահարթակ դարձնել եվրոպական այլ երկրների, այդ թվում՝ Մոլդովայի տարածք ներխուժման համար»։ Այս մասին հայտարարել է Մոլդովայի պաշտպանության փոխնախարար Աննա Մալյարը, փոխանցում է ՈւՆԻԱՆ-ը:
«Մոլդովայի մասով: Նրանց պատերազմի ամբողջ ռազմավարությունից դատելով՝ պարզ է, որ Ուկրաինան վերջնակետը եւ վերջնական նպատակը չէ, որ նրանք առաջ են գնալու, եւ Ուկրաինան հենց որպես ցատկահարթակ է պատրաստվում՝ այդտեղից առաջ շարժվելու համար։ Դա հասկացել է նաեւ արեւմտյան աշխարհը, եւ դուք տեսնում եք, որ միջազգային քաղաքականությունը եւ միջազգային վերաբերմունքը երկրում տիրող իրավիճակի նկատմամբ շատ լրջորեն փոխվել են», - ասել է Մալյարը։
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինայի արեւելքում «կատաղի մարտերը շարունակվում են, ռուսները չեն թողնում Լուգանսկի եւ Դոնեցկի շրջանների ոչ միայն աշխարհագրական սահմանները գրավելու պլանները»։ «Նույնը ցանկանում են անել Խարկովի եւ Խերսոնի մարզերում։ Բացի այդ, նրանց նպատակն Ուկրաինան Ազովից ու Սեւ ծովերից կտրելն է»,- ասել է նա:

«Россия пытается захватить Украину и сделать ее плацдармом для вторжения на территорию других европейских страны, в том числе и Молдовы». Об этом заявила заместитель министра обороны Анна Маляр, передает УНИАН
«По поводу Молдовы. По всей стратегии их войны понятно, что Украина не конечный пункт и не конечная цель, что они будут двигаться дальше и Украину готовят именно как плацдарм, чтобы отсюда двигаться дальше. Западный мир уже тоже это понял, и вы видите, что международная политика и международное отношение к ситуации в стране очень серьезно изменилось», - отметила Маляр.
По ее словам,  на востоке Украины «продолжаются ожесточенные бои, россияне не оставляют планов захватить не только географические границы Луганской и Донецкой областей». «То же они хотят сделать на Харьковщине и Херсонщине. Кроме того, их цель – отрезать Украину от Азовского и Черного морей».