Այսօր` օգոստոսի 4-ին, լրանում է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի 50-ամյակը: Բոլոր ամերիկյան նախագահներից միայն 6-ին է հաջողվել իր 50-ամյա տարեդարձը տոնել ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում: Օբաման դարձավ 7-րդը:
Իր ծննդյան օրն Օբաման սկսել էր տոնել դեռ օգոստոսի 3-ից` իր վարչակազմի երեք անդամների հետ այցելելով Վաշինգտոնի Good Stuff Eatery խորտկարան: Չորեքշաբթի երեկոյան Օբաման այցելել է իր ծննդյան օրվան նվիրված Չիկագոյում կայացած երեկույթին, որին մասնակցել է 2000 մարդ: Հյուրերն Օբամա-2012 նախընտրական շտաբի համախոհների շրջանակից էին: Հրավիրյալներից յուրաքանչյուրը պետք է Օբամայի շտաբ անդամագրեր եւս 50 մարդու եւ 50 դոլար վճարեր երեկույթին մասնակցելու համար: Հավաքվածներին զվարճացրել են Ջենիֆեր Լոպեսը, Հերբի Հանկոկը եւ OK Go խումբը` Օբամայի հարազատ Չիկագո քաղաքից, հաղորդում է USA Today-ը:
Ավելի ուշ` օգոստոսի 3-ին, նախագահ Օբաման այցելել է 100 հոգանոց մեկ այլ հավաքույթի, որը կազմակերպված էր 2012 թ.-ին Օբամայի վերընտրման առավել ազդեցիկ կողմակիցների համար: Այդ երեկույթին մասնակցելու համար հյուրերից յուրաքանչյուրին առաջարկվել է 35,800 դոլոր նվիրաբերել Օբամայի նախընտրական արշավի համար: Դա ամենահասանելի գումարն է, որը կարելի էր նվիրաբերել Օբամայի նախընտրական արշավի համար:
Ինքը` Օբաման, ԱՄՆ-ի հասարակական ռադիոալիքին տված հարցազրույցում ասել է, որ 50 տարեկանում իրեն հիասքանչ է զգում:
««5:0» իսկ ինձ դուր է գալիս: Ես իհարկե փոքր ինչ ծերացել եմ այս աշխատանքից, սակայն ընդհանուր առմամբ ինձ հիասքանչ եմ զգում: Բացի այդ, Միշելն ասում է, որ իր կարծիքով, ես դեմք եմ, եւ, ըստ էության, հենց դա է կարեւորը»,-նշել է Օբաման:
Ինչ վերաբերում է ծննդյան նվերներին, ապա Օբամայի խոսքով, ամենացանկալի նվերը ԱՄՆ-ի պետպարտքի խնդրի լուծումը կլինի:

Сегодня президенту США Бараку Обаме исполняется 50 лет. Из всех американских президентов лишь шестерым удавалось справить свой пятидесятый юбилей, находясь на этом посту. Обама стал седьмым.
Свой день рождения Обама начал праздновать еще с 3 августа, посетив с тремя членами своей администрации закусочную Good Stuff Eatery в Вашингтоне. В среду вечером в Чикаго Обама посетил вечеринку с участием 2000 гостей, организованную в честь его дня рождения. Гости приглашались из числа сторонников предвыборного штаба Обама-2012. Каждый из приглашенных гостей должен был рекрутировать еще 50 сторонников в штаб Обамы и заплатить 50 долларов за участие в вечеринке. По сообщению газеты USA Today, всех собравшихся на вечеринке развлекали знаменитости Дженифер Хадсон, Херби Ханкок и группа OK Go из родного Обаме Чикаго.
Позже 3 августа Барак Обама посетил еще одну вечеринку с участием 100 гостей, организованную для наиболее влиятельных сторонников переизбрания Обамы в 2012 году. Для участия в этой вечеринке каждому из гостей было предложено пожертвовать в предвыборный фонд Обамы 35,800 долларов - максимально допустимую сумму, разрешенную для пожертвований в предвыборный фонд кандидата в президенты.
Сам Обама рассказал в интервью Общественному Радио США, что в свои 50 лет он чувствует себя превосходно.
«Пять-ноль, а мне нравится, - отметил Обама. - Я, естественно, немного поседел на этой работе, но в остальном чувствую себя отлично. К тому же Мишель говорит, что, по ее мнению, я клевый, и, вероятно, важно именно это».
Что касается подарков ко дню рождения, то, по словам Обамы, наиболее желанным подарком является разрешение ситуации с госдолгом США.
«Чего мне сейчас действительно хочется, так это получить ко дню рождения сделку по госдолгу, - отметил Барак Обама. - Я понимаю, что это достаточно грустно. Возможно, я получу ко дню рождения еще и хороший гамбургер».
На официальном сайте предвыборного штаба Обама-2012 открыта страничка «Присоединись к Мишель и подпиши поздравительную открытку для президента», где предоставлена возможность всем желающим послать Обаме свои собственные пожелания в связи с юбилеем.