Ամերիկացի միլիարդատեր Բիլ Գեյթսը elDiario.es իսպանական պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ 50 տոկոսանոց հավանականություն կա, որ 20 տարի անց մենք կարող ենք եւս մեկ համավարակի ականատես լինել:
Գեյթսի կարծիքով՝ դա չի լինի կապիկի ծաղիկ հիվանդությունը, այլ ամենայն հավանականությամբ, արդեն իսկ գոյություն ունեցող վիրուսներից մեկի մուտացիան կամ նույնիսկ կենսաահաբեկչի կողմից ստեղծված արհեստական վիրուս:
Միլիարդատերը կարծում է, որ նոր վիրուսի առաջացման պատճառը կարող է դառնալ մարդու ներխուժումը նոր էկոհամակարգեր:
Նա նույնիսկ մեկնաբանել է իր անձի հետ ասոցացվող «համավարակային» դավադրության տեսությունը:
«Դա ծիծաղելի է, սակայն եթե այդ ասեկոսեների պատճառով մարդիկ պատվաստումներ չանեն, ապա հետեւանքները սարսափելի կլինեն»,- ասել է Գեյթսը պարբերականին տված հարցազրույցում:

There is a 50 percent chance that in 20 years we will have another pandemic, billionaire Bill Gates told the Spanish publication elDiario.es.
According to Bill Gates, it will not be monkeypox, but most likely a mutation of one of the already known viruses, or even a virus artificially created by a bioterrorist.
The billionaire believes that the emergence of a new virus could be caused by the human invasion of new ecosystems.
He also commented on the "pandemic" conspiracy theories associated with his persona, saying that if people don't get vaccinated because of the rumors, the consequences will be terrible.