Առաջիկա երկու տարում սովի աղետ կսկսվի, ինչը համաշխարհային քաղաքական աննախադեպ ճնշման վտանգ կառաջացնի։ Նման նախազգուշացումով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի տնօրեն Պատրիկ Բիզլին, հայտնում է Guardian-ը։
Կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ բարեփոխումների, ներառյալ ուկրաինական 25 միլիոն տոննա հացահատիկի շրջափակումը հրատապ վերացնելու կոչ անելով, Բիզլին ասել է, որ սննդամթերքի հասանելիության ներկայիս ճգնաժամը, հավանաբար, հաջորդ տարի կվերածվի ավելի վտանգավոր պարենային ճգնաժամի, եթե լուծումներ չգտնվեն:
ՄԱԿ-ի կողմից որպես «սննդի սուր անբավարարությունից» տառապող դասակարգված մարդկանց թիվը մինչեւ Covid-ի ճգնաժամը կազմում էր 130 միլիոն, սակայն Covid-ից հետո այդ թիվը հասել է 276 միլիոնի:
Բլերի ինստիտուտի նոր բրոշյուրի նախաբանում սովի մոտեցող ճգնաժամի մասին Բիզլին գրում է. «Ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով այդ թիվը հասել է 345 միլիոնի: 45 երկրներում 50 միլիոն մարդ այժմ ընդամենը մեկ քայլ է հեռու սովից։ Միջազգային հանրությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի` կանգնեցնելու սպասվող սովի աղետը, հակառակ դեպքում այդ թվերը կտրուկ կաճեն»:
«Պարենի համաշխարհային շուկաները քաոսի մեջ են ընկել՝ գների աճը, արտահանման արգելքները եւ հիմնական սննդամթերքի անբավարարությունը տարածվել են Ուկրաինայի սահմաններից դուրս: Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի, Ասիայի եւ նույնիսկ Լատինական Ամերիկայի երկրները զգում են այս կոնֆլիկտի հետեւանքները»:
Համաշխարհային պարենային անվտանգությանը սպառնացող վտանգները խորանում են վառելիքի եւ պարարտանյութերի համաշխարհային շուկաներում տիրող ցնցումների պատճառով, ասել է Բիզլին:
«Առանց շտապ գործողությունների կկրճատվեն սննդամթերքի արտադրությունն ու բերքատվությունը։ Սա վախեցնող հավանականություն է առաջացնում, որ, ի լրումն այսօրվա պարենային գների ճգնաժամի, աշխարհը առաջիկա 12-24 ամիսների ընթացքում կբախվի նաեւ սննդամթերքի հասանելիության իրական ճգնաժամի, եւ դրա հետ մեկտեղ՝ բազմակի սովի ուրվականի»:
Պարենային ապրանքների գները հասել են 10 տարվա առավելագույնին 2022 թվականին, թեեւ վերջին երկու ամսում մի փոքր անկում է գրանցվել։
Իր «Գլոբալ ճգնաժամը» բրոշյուրը թողարկելիս Թոնի Բլերը The Guardian-ին ասել է, որ պարենային ճգնաժամը, որից այժմ տառապում են Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Ասիայի աղքատ երկրները «միանգամայն հավանական է, որ մեծ անկարգություններ կհրահրի, ինչպես «արաբական գարունից» առաջ էր»:

В ближайшие два года разразится  голодная катастрофа, что создаст риск беспрецедентного глобального политического давления. С подобным предупреждением выступил директор Всемирной продовольственной программы ООН Патрик Бизли,  сообщает Guardian.
Призывая к краткосрочным и долгосрочным реформам, включая срочное снятие блокады с 25 млн тонн украинского зерна, Бизли сказал, что нынешний кризис доступности продовольствия, вероятно, превратится в еще более опасный кризис доступности продовольствия в следующем году, если решения не будут найдены.
Число людей, классифицированных ООН как  страдающие от «острой нехватки продовольствия» до кризиса Covid, составляло 130 миллионов, но после Covid это число выросло до 276 миллионов.
В предисловии к новой брошюре Института Блэра о надвигающемся голодном кризисе Бизли пишет: «Это число увеличилось до 345 миллионов из-за украинского кризиса. 50 миллионов человек в 45 странах сейчас находятся всего в одном шаге от голода. Международное сообщество должно принять меры, чтобы остановить надвигающуюся голодную катастрофу, иначе эти цифры резко возрастут».
«Глобальные продовольственные рынки погрузились в хаос: рост цен, запреты на экспорт и нехватка основных продуктов питания распространились далеко за пределы Украины. Страны Африки, Ближнего Востока, Азии и даже Латинской Америки ощущают жар от этого конфликта».
По словам Бизли,  угрозы глобальной продовольственной безопасности усугубляются потрясениями на мировых рынках топлива и удобрений.
«Без срочных действий производство продуктов питания и урожайность будут сокращены. Это повышает пугающую вероятность того, что вдобавок к сегодняшнему кризису цен на продовольствие мир также столкнется с настоящим кризисом доступности продовольствия в течение следующих 12–24 месяцев, а вместе с ним и призраком многократного голода».
Цены на продукты питания достигли 10-летнего максимума в 2022 году, хотя за последние два месяца произошло небольшое снижение.
Выпуская брошюру «Глобальный кризис», Тони Блэр заявил The Guardian, что продовольственный кризис, поразивший сейчас бедные страны Африки, Ближнего Востока и Азии, «совершенно вероятно вызовет серьезные беспорядки, как это было до «арабской весны».