Առաջիկա երկու տարում սովի աղետ կսկսվի, ինչը համաշխարհային քաղաքական աննախադեպ ճնշման վտանգ կառաջացնի։ Նման նախազգուշացումով է հանդես եկել ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի տնօրեն Պատրիկ Բիզլին, հայտնում է Guardian-ը։
Կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ բարեփոխումների, ներառյալ ուկրաինական 25 միլիոն տոննա հացահատիկի շրջափակումը հրատապ վերացնելու կոչ անելով, Բիզլին ասել է, որ սննդամթերքի հասանելիության ներկայիս ճգնաժամը, հավանաբար, հաջորդ տարի կվերածվի ավելի վտանգավոր պարենային ճգնաժամի, եթե լուծումներ չգտնվեն:
ՄԱԿ-ի կողմից որպես «սննդի սուր անբավարարությունից» տառապող դասակարգված մարդկանց թիվը մինչեւ Covid-ի ճգնաժամը կազմում էր 130 միլիոն, սակայն Covid-ից հետո այդ թիվը հասել է 276 միլիոնի:
Բլերի ինստիտուտի նոր բրոշյուրի նախաբանում սովի մոտեցող ճգնաժամի մասին Բիզլին գրում է. «Ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով այդ թիվը հասել է 345 միլիոնի: 45 երկրներում 50 միլիոն մարդ այժմ ընդամենը մեկ քայլ է հեռու սովից։ Միջազգային հանրությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի` կանգնեցնելու սպասվող սովի աղետը, հակառակ դեպքում այդ թվերը կտրուկ կաճեն»:
«Պարենի համաշխարհային շուկաները քաոսի մեջ են ընկել՝ գների աճը, արտահանման արգելքները եւ հիմնական սննդամթերքի անբավարարությունը տարածվել են Ուկրաինայի սահմաններից դուրս: Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի, Ասիայի եւ նույնիսկ Լատինական Ամերիկայի երկրները զգում են այս կոնֆլիկտի հետեւանքները»:
Համաշխարհային պարենային անվտանգությանը սպառնացող վտանգները խորանում են վառելիքի եւ պարարտանյութերի համաշխարհային շուկաներում տիրող ցնցումների պատճառով, ասել է Բիզլին:
«Առանց շտապ գործողությունների կկրճատվեն սննդամթերքի արտադրությունն ու բերքատվությունը։ Սա վախեցնող հավանականություն է առաջացնում, որ, ի լրումն այսօրվա պարենային գների ճգնաժամի, աշխարհը առաջիկա 12-24 ամիսների ընթացքում կբախվի նաեւ սննդամթերքի հասանելիության իրական ճգնաժամի, եւ դրա հետ մեկտեղ՝ բազմակի սովի ուրվականի»:
Պարենային ապրանքների գները հասել են 10 տարվա առավելագույնին 2022 թվականին, թեեւ վերջին երկու ամսում մի փոքր անկում է գրանցվել։
Իր «Գլոբալ ճգնաժամը» բրոշյուրը թողարկելիս Թոնի Բլերը The Guardian-ին ասել է, որ պարենային ճգնաժամը, որից այժմ տառապում են Աֆրիկայի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Ասիայի աղքատ երկրները «միանգամայն հավանական է, որ մեծ անկարգություններ կհրահրի, ինչպես «արաբական գարունից» առաջ էր»:

A famine catastrophe will break out in the next two years, posing the risk of unprecedented global political pressure, said director of the UN World Food Program Patrick Beasley, the Guardian reported.
Calling for short-term and long-term reforms, including an urgent lifting of the blockade on 25 million tons of Ukrainian grain, Beasley said the current food affordability crisis is likely to turn into an even more dangerous food affordability crisis next year if solutions are not found.
The number of people classified by the UN as suffering from severe food insecurity before the Covid crisis was 130 million, but this number has risen to 276 million since Covid.
In the preface to a new Blair Institute pamphlet on the looming hunger crisis, Beasley writes: That number has increased to 345 million because of the Ukraine crisis. 50 million people in 45 countries are now just one step away from hunger. The international community must take action to stop the impending famine catastrophe, otherwise these numbers will rise sharply.
Global food markets have plunged into chaos as price increases, export bans and shortages of staple foods have spread far beyond Ukraine. Countries in Africa, the Middle East, Asia and even Latin America are feeling the heat from this conflict.
Threats to global food security are exacerbated by turmoil in global fuel and fertilizer markets, Beasley said.
Without urgent action, food production and crop yields will be reduced. This raises the frightening possibility that, in addition to today's food price crisis, the world will also face a real food affordability crisis over the next 12 to 24 months, and with it the specter of multiple hunger.
Food prices reached a 10-year high in 2022, although there has been a slight decline in the past two months.
In his pamphlet The Global Crisis, Tony Blair told The Guardian that the food crisis now afflicting poor countries in Africa, the Middle East and Asia “is absolutely likely to cause serious unrest in the same way as it did before the Arab Spring”.