Վրացի հայտնի ռեժիսոր Ռոբերտ Ստուրուրան զրկվել է աշխատանքից: Իր ազատման մասին պատմել է Ստուրուան Facebook-ի իր էջում: Հաղորդագրությունը բաղկացած է մեկ բառից. «Վտարեցին»:
Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պաշտպանության նախարարությունում հաստատել են, որ Ստուրուան հեռացվել է Շոթա Ռուսթավելիի անվան դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնից, բայց պատճառները չեն հայտնել:
«Ես չեմ թաքցրել իմ քննադատական տրամադրությունները Վրաստանի ներկայիս իշխանությունների նկատմամբ, որոնք այդ քննադատությունները չհանդուրժեցին»,- ասել է Ստուրուան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, վրացի ռեժիսոր Ռոբերտ Ստուրուան ասել էր, թե «չի ցանկանում, որ Վրաստանի նախագահը լինի այլ ազգության ներկայացուցիչը»:
Իր ստեղծագործական երեկոյին ռեժիսորը հայտարարել էր, որ ուզում է, որ երկիրը գլխավորի վրացին, այլ ոչ թե հայը, ինչպիսին է նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին, հաղորդում է «Վզգլյադ» թերթը:
Ընդ որում, Շոթա Ռուսթավելիի անվան թատրոնի գեղարվետսական ղեկավարը ընդգծել էր, որ սիրում է հայերին, շատ հայ մտերիմներ ունի, այդուհանդերձ կառավարամերձ շրջապատի շատ ներկայացուցիչներ նրան մեղադրել են այլատյացության մեջ:
Խոսելով Վրաստանի իշխանությունների մասին՝ ռեժիսորը հայտարարել էր, որ երկիրը գտնվում է «կիսադեգեներատների ձեռքին»: Նրա խոսքով, Վրաստանը Ռուսաստանի նկատմամբ հարաբերություններում մոռացել է դիվանագիտության կանոնների մասին:

Известный грузинский режиссер Роберт Стуруа лишился работы. Первым о своем увольнении рассказал сам Стуруа на своей странице в Facebook. Сообщение состоит из одного слова: «уволили».
В министерстве культуры и защиты памятников Грузии подтвердили, что Стуруа уволен с должности худрука Государственного драматического театра имени Шота Руставели, но причины его отставки комментировать отказались.
«Я не скрывал своих критических настроений против нынешних грузинских властей, которые мою критику стерпеть не смогли», – так Стуруа прокомментировал причины отставки журналистам, сообщает «Утро.Ru».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, недавно на своем творческом вечере Стуруа заявил, что «не хочет, чтобы президентом Грузии был представитель другой национальности».
Он хотел бы видеть во главе страны грузина, а не армянина, которым, по его словам, является президент Михаил Саакашвили.
При этом тогдашний художественный руководитель тбилисского Театра имени Шота Руставели подчеркнул, что любит армян, у него близкие родственники армяне, тем не менее ряд представителей проправительственного окружения обвинили его в ксенофобии.
Говоря о властях Грузии, режиссер также заявил, что страна находится «в руках полудегенератов». По его словам, Грузия по отношению к России забыла о правилах дипломатии. «Дипломатия – это плутовство, а мы забыли про это по отношению к России, лаем, как Моська на слона в басне Крылова», – сказал Стуруа. Режиссер отметил, что «не знает, почему Саакашвили так относится к России».