Ընդդիմության դեմ իշխող վերնախավի սկսած արշավը մեկ նպատակ ունի՝ ընդդիմությանը վերադարձնել խորհրդարան՝ իշխանության լեգիտիմության ճգնաժամը լուծելու համար։ Այս մասին հուլիսի 13-ին ֆեյսբուքյան իր պաշտոնական էջի ուղիղ եթերում ասել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Նրա խոսքով, հարյուր հազարավոր քաղաքացիների աջակցությունը ստացած ընդդիմության կողմից առաջ քաշված ազգային օրակարգը կանգնել է հանրապետության գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, նրա թիմի եւ նրա աշխարհաքաղաքական տերերի կոկորդին։
«Ընդդիմությանը չեն սիրում, որովհետեւ ստեղծել է մի իրավիճակ, որում պարզ է դարձել Հայաստանում քաղաքական ճգնաժամի առկայությունը։ Այս ճգնաժամի հիմքում ընկած է Նիկոլ Փաշինյանի ապալեգիտիմացումը։ Ներկայիս իշխող թիմը՝ կառավարությունը, խորհրդարանական մեծամասնությունը, ոչ լեգիտիմ են, եւ դա արդեն հայտարարվում է թե՛ երկրի ներսում, թե՛ դրսում։ Փաշինյանին լեգիտիմացնելու համար ընդդիմությունը պետք է վերադարձվի խորհրդարան»,- պարզաբանել է Աշոտյանը։
ՀՀԿ ներկայացուցչի կարծիքով՝ իշխող թիմն այսօր փորձում է ճնշել ընդդիմությանը՝ զրկելով նրանց պաշտոններից եւ սպառնալով զրկել մանդատներից։
«Նրանք ակնկալում են, որ այդ գործողությունների արդյունքում ընդդիմությունը կորոշի վերադառնալ խորհրդարան։ Սա նրանց պարզապես անհրաժեշտ է, որպեսզի լուծեն իշխանության լեգիտիմության վրա ազդող ճգնաժամը, որը չկատարեց Ղարաբաղի վերաբերյալ իր նախընտրական խոստումները, չկատարեց խոստացված «խաղաղության դարաշրջանը» եւ այժմ փորձում է խուսափել պատասխանատվությունից»,- վստահություն է հայտնել ընդդիմադիրը։
Ընդդիմության ձեւավորած օրակարգը, ինչպես նշել է Աշոտյանը, կասկածի տակ է դնում Փաշինյանի որոշումների օրինականությունը, ինչպես նաեւ նրա հետեւողական զիջումները ղարաբաղյան հարցում։ Նախկին պատգամավորի խոսքով՝ դա տեսնում են նաեւ նրար աշխարհաքաղաքական տերերը։ Հենց այս պատճառով է, որ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի պաշտոնյաներն այդքան բուռն քննադատում են Հայաստանի բողոքող ուժերին:
Ստեղծված իրավիճակում որոշ ուժային կենտրոնների թվում է, թե բավարար չէ միայն Նիկոլ Փաշինյանի դավաճանությունը, որը պատրաստ է հանձնել թե՛ Ղարաբաղը, թե՛ Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
«Որպեսզի Փաշինյանի ստորագրած փաստաթուղթը լինի երկարաժամկետ եւ չվիճարկվի, արտաքին ուժերը որոշեցին լայն աջակցության տավորություն ստեղծել։ Նման որոշումը չի կարող ստանալ ընդդիմության աջակցությունը։ Ուստի նրանք մեծ ու փոքր ՀԿ-ների, քաղաքական ուժերի կամ քաղաքական ուժերի կամ քաղաքական ուժիկների աջակցության կարիքն ունեն։ Սա թույլ կտա ստեղծել այնպիսի տպավորություն, թե Փաշինյանը չի հանձնել Ղարաբաղը եւ Հայաստանի ինքնիշխանությունը՝ «Ռաֆիկը ոչ մի բանում մեղավոր չէ» սկզբունքով։ Այսինքն՝ Փաշինյանին պետք են հանցակիցներ իր հանցագործության մեջ»,- պարզաբանել է ՀՀԿ ներկայացուցիչը։

Кампания, начатая правящей элитой против оппозиции, преследует одну цель: вернуть оппозицию в парламент, чтобы разрешить кризис легитимности власти. Об этом заявил в прямом эфире на своей официальной странице в Facebook 13 июля зампредседателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
По его словам, продвигаемая оппозицией национальная повестка, получившая содействие сотен тысяч граждан, встала поперек горла действующему премьер-министру республики Николу Пашиняну, его команде, и его геополитическим хозяевам.
«Оппозицию не любят, потому что она создала ситуацию, при которой наличие политического кризиса в Армении стало явным. В основе же этого кризиса лежит делегитимизация Никола Пашиняна. Действующая правящая команда – Правительство, парламентское большинство – нелегитимны, и это уже констатируется как внутри страны, так и за ее пределами. Для легитимации Пашиняна оппозицию необходимо вернуть в парламент», - пояснил Ашотян.
По мнению представителя РПА, правящая команда, на сегодняшний день, пытается притеснить оппозицию, лишив ее должностей, и пригрозив лишением мандатов.
«Они ожидают, что вследствие этих действий оппозиция решит вернуться в парламент. Это им просто необходимо для разрешения кризиса, затрагивающего легитимность власти, которая не выполнила своих предвыборных обещаний по Карабаху, не реализовала обещанной «эпохи мира», и пытается сейчас уйти от ответственности», - уверен оппозиционер.
Сформированная оппозицией повестка, как отметил Ашотян, ставит под сомнение легитимность решений Пашиняна, а также его последовательные уступки по вопросу Карабаха. По оценкам экс-депутата, это видят и его геополитические хозяева. Именно по этой причине должностные лица Турции и Азербайджана столь яростно критикуют протестные силы Армении.
В создавшейся ситуации некоторым центрам силы кажется недостаточным одного лишь предательства Никола Пашиняна, готового сдать и Карабах, и суверенитет Армении.
«Чтобы подписанный Пашиняном документ был долгосрочным и не оспаривался, внешние силы задумали создать видимость широкой поддержки. Поддержки оппозиции подобное решение получить не может. Посему им необходимо наличие поддержки крупных и мелких НПО, политических сил или политических силенок. Это позволит создать видимость, будто бы Карабах и суверенитет Армении сдал не Пашинян. По принципу «Рафик ни в чем не виноват». То есть Пашиняну нужны соучастники в его преступлении», - пояснил представитель РПА.