Միացյալ Նահանգները եւ Հարավային Կորեան կբախվեն անվտանգության «աննախադեպ» խնդիրների, եթե չդադարեցնեն իրենց թշնամական ռազմական ճնշման քաղաքականությունը Փհենյանի ուղղությամբ, ներառյալ համատեղ զորավարժությունները։ Այս մասին Associated Press Television News-ին ասել է արտաքին գործերի նախարարության զինաթափման եւ խաղաղության վերլուծաբանական կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Չխվե Ջինը։
«Եթե ԱՄՆ-ը եւ նրա դաշնակիցները ընտրություն կատարեն հօգուտ մեզ հետ ռազմական առճակատման, նրանք կբախվեն աննախադեպ անկայունության անվտանգության առումով»,- նախազգուշացրել է նա։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնի եւ Սեուլի համատեղ զորավարժություններն այս տարի Կորեական թերակղզին կանգնեցնում են պատերազմի շեմին։ Նա մեղադրել է ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի պաշտոնատար անձնաց դավադրության մեջ, որի նպատակն է ԱՄՆ-ի ռազմավարական միջուկային ուժերի ծավալումը համատեղ զորավարժություններում, որոնք սկսվելու են հաջորդ ամիս։
«ԱՄՆ-ը պետք է հիշի, որ իր հետ կվարվեն հավասարության հիմքով, եթե սպառնա մեզ միջուկային զենքով»,- ասել է Չխվեն։ Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը պետք է հրաժարվի «թշնամանքի իր անաքրոնիկ եւ ինքնասպան քաղաքականությունից» Հյուսիսային Կորեայի հանդեպ, այլապես կբախվի «անցանկալի հետեւանքների»։
ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Կորեայի մշտական զորավարժությունները Կորեական թերակղզում թշնամանքի հիմնական աղբյուրն են։

The United States and South Korea will face "unprecedented" security problems if they do not end their campaign of hostile military pressure on Pyongyang, including joint military exercises, Choi Jin, deputy director general of the Institute for Disarmament and Peace, a Foreign Ministry think tank, told Associated Press Television News.
“If the US and its allies choose to confront us militarily, they will face unprecedented security instability," he said.
He said Washington and Seoul's joint military exercises this year are bringing the Korean Peninsula to the brink of war. He accused U.S. and South Korean officials of conspiring to discuss the deployment of U.S. strategic nuclear forces during another joint exercise due to begin next month.
“The US should keep in mind that they will be treated on the basis of equality if they threaten us with nuclear weapons,” Chow said. He said Washington must abandon its “anachronistic and suicidal policy of hostility” toward North Korea or face “unintended consequences.”
Regular U.S.-South Korean military exercises are a major source of hostility on the Korean Peninsula.