Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական հանրապետության առաջնորդ Կիմ Չեն Իրը պաշտոնական այցով ուղեւորվել է Ռուսաստանի Դաշնություն, օգոստոսի 20-ի առավոտյան հաղորդել է Կրենմի մամուլի ծառայությունը:
«ԿԺԴՀ առաջնորդը Ռուսաստան կատարելիք այցի շրջանակներում ծրագրում է այցելել Հեռավորարեւելյան եւ Սիբիրյան դաշնային օկրուգներ: Այցի հիմնական միջոցառումը կլինի Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ Կիմ Չեն Իրի հանդիպումը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ոչ պաշտոնապես հաղորդվել էր Կիմ Չեն Իրի` ՌԴ ժամանելու վերաբերյալ. «Ռենհապ» գործակալության աղբյուրները հայտարարել էին, որ Կիմ Չեն Իրի զրահագնացքը տեղական ժամանակով ժամը 05:00-ին անցել է Տումաննայա գետի կամրջի վրայով` հատելով ռուսական սահմանը:
Վերջին անգամ Կիմ Չեն Իրը Ռուսատան էր ժամանել 2002 թ., երբ հանդիպում էր ունեցել ՌԴ երկրորդ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:

Сегодня начинается визит в Российскую Федерацию Председателя Государственного комитета обороны Корейской Народно-Демократической Республики Ким Чен Ира, сообщила утром 20 августа пресс-служба Кремля.
«Программой пребывания лидера КНДР в России предусмотрено посещение Дальневосточного и Сибирского федеральных округов. Основным мероприятием визита станет встреча Дмитрия Медведева с Ким Чен Иром», - отмечается  в сообщении.
Ранее о том, что северокорейский лидер прибыл в РФ, сообщалось лишь неофициально: источники агентства «Ренхап» заявили, что бронепоезд Ким Чен Ира около 04:00 по московскому времени проехал по мосту через реку Туманную, миновав таким образом российскую границу.
Последний раз Ким Чен Ир приезжал в Россию в 2002 году, тогда он встречался со вторым президентом страны Владимиром Путиным.
Как напоминает Lenta.ru, лидер КНДР путешествует исключительно по железной дороге. В 2001 году, когда Ким Чен Ир посещал Москву, путь от Владивостока до российской столицы и обратно занял у него 24 дня.