Հայաստանի կենտրոնական բանկի 2010 թ. ֆինանսական վնասը պահուստների հանրագումարը գերազանցում է 21.8 մլրդ դրամի չափով: Այդ մասին նշված է ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից ՀՀ կառավարություն ներկայացրած տեղեկանքում:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի մասին օրենքի համաձայն` ՀՀ կառավարությունը պարտավոր է այդ դեպքում ԿԲ-ին տրամադրել անտոկոս ցպահանջ պետական հասարակ մուրհակ, ինչն էլ իրականացվել է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 18-ի որոշումով:
Նախորդ տարվա դրությամբ` ԿԲ-ն արդեն ստացել էր 55.6 մլրդ դրամի մուրհակ, քանի որ տարիներ շարունակ աշխատում է վնասով: Կառավարությունը պարզապես 55 մլրդ արժողությամբ մուրհակը փոխարինել է մոտ 80 մլրդ դրամ արժողությամբ մուրհակով:
ԿԲ-ն իրավասու է պահանջել մարել այդ մուրհակները (այն կարող է իրականանալ պետական բյուջեի հաշվին):
Նշենք, որ ԿԲ-ն Հայաստանի ամենաբարձր աշխատավարձ վճարող մարմիններից մեկն է: Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ միջին աշխատավարձը ԿԲ-ում ամսական 403 հազար դրամ է, իսկ ԿԲ նախագահը ստանում է ամսական 1.35 մլն դրամ:

Размер финансового ущерба Центральному банку Армении в 2010 г. на 21,8 млрд. драмов (около $59,7 млн.) превышает общие резервы. Об этом сказано в предоставленной правительству Армении справке Министерства финансов.
Согласно закону о Центральном банке, в этом случае правительство обязано предоставить Центробанку обычный государственный вексель до востребования, что и сделало правительство своим решением от 18 августа.
По состоянию на прошлый год Центральный банк уже получил векселя на сумму 55,6 млрд. драмов (примерно $152,3 млн.), так как не первый год работает с убытком. Правительство просто заменило вексель стоимостью 55,6 млрд. драмов на вексель стоимостью 80 млрд. драмов.
Центральный банк вправе потребовать погасить эти векселя (это может быть сделано за счет госбюджета).
Отметим, что в Центральном банке Армении выплачивается одна из самых высоких зарплат в стране. Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало, что средняя заработная плата в ЦБ равна 403 тыс. драмов ($1104), а глава Центробанка получает 1,35 млн. драмов ($3700) ежемесячно.