Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը երկուշաբթի հայտարարել է, որ մտադիր է մինչեւ տարեվերջ Էլեկտրասարքավորումներ արտադրողի ավտոպիլոտային տեխնոլոգիա ունենալ եւ հուսով է, որ այն լայնորեն կտարածվի ԱՄՆ-ում եւ, հնարավոր է, Եվրոպայում՝ կախված կարգավորող մարմինների հաստատումից, հաղորդում է Reuters-ը:
Ելույթ ունենալով Նորվեգիայում տեղի ունեցած էներգետիկ կոնֆերանսի ժամանակ՝ Մասկը նշել է, որ իր ուշադրությունըն այժմ կենտրոնացած է SpaceX Starship-ի եւ Tesla-ի ինքնակառավարվող էլեկտրաքարերի վրա:
«Երկու տեխնոլոգիաները, որոնց վրա ես կենտրոնացած եմ եւ որոնց փորձում եմ հասնել մինչեւ տարեվերջ, մեր աստղանավն ուղեծիր հասցնելն է… ապա Tesla-ի մեքենաների ստեղծումը, որոնք կարող են ինքնուրույն վարել»,- ասել է նա։
«Ինքնուրույն վարելը պետք է լայնորեն տարածված լինի առնվազն ԱՄՆ-ում եւ ... հնարավոր է՝ Եվրոպայում, կախված կարգավորող մարմինների հաստատումից»,- հավելել է նա։

Глава компании Tesla Илон Маск в понедельник заявил, что он намерен подготовить технологию автопилота производителя электромобилей к концу года и надеется, что она будет широко представлена в США и, возможно, в Европе, в зависимости от одобрения регулирующих органов, сообщает Reuters.
Выступая на энергетической конференции в Норвегии, Маск сказал, что в настоящее время его внимание сосредоточено на космическом корабле SpaceX Starship и самоуправляемых электромобилях Tesla.
«Две технологии, на которых я сосредоточен и которые я стараюсь в идеале реализовать до конца года, - это вывод нашего звездолета на орбиту... и затем создание автомобилей Tesla, способных к самостоятельному вождению», - заявил изобретатель.
«Самостоятельное вождение должно быть широко распространено, по крайней мере, в США, и ... потенциально в Европе, в зависимости от одобрения регулирующих органов», - добавил он.