Աֆղանստանի հարավում շաբաթ օրը չպայթած զինամթերքը պայթել է, ինչի հետեւանքով չորս երեխա զոհվել է, եւս երեքը՝ վիրավորվել այն բանից հետո, երբ երեխաներն իրենց հետ այն բերել են դպրոց, հայտնում է AP-ն՝ վկայակոչելով ոստիկանությանը:
Միջադեպը տեղի է ունեցել Հիլմենդ նահանգում, երբ երեխաները հայտնաբերել են չպայթած զինամթերք, այն բերել իրենց կրոնական դպրոց եւ սկսել խաղալ դրա հետ, ասվում է նահանգի ոստիկանության պետի հայտարարության մեջ։
Ոստիկանության հաղորդագրության համաձայն՝ երեխաները եղել են 7-14 տարեկան, եւս երեքը վիրավորվել են։
Աֆղանստանը տառապում է տասնամյակների պատերազմից եւ շարունակում է մնալ չափազանց վտանգավոր երեխաների համար, որոնք հաճախ մետաղի ջարդոն են հավաքում, որպեսզի վաճառեն իրենց ընտանիքներին պահելու համար: Նրանցից շատերը սպանվում կամ հաշմանդամ են դառնում, երբ չպայթած զինամթերքը պայթում է:
Բժշկի խոսքով՝ շաբաթ օրը տեղի ունեցած պայթյունից տուժած երեխաներից երեքը անմիջապես մահացել են, իսկ մեկ աղջիկ ավելի ուշ մահացել է մայրաքաղաք Լաշկարգահայի հիվանդանոցում ստացած վերքերից:

Неразорвавшийся боеприпас взорвался в субботу на юге Афганистана, убив четырех детей и ранив еще троих после того, как дети принесли его в свою школу, сообщает AP со ссылкой на полицию.
Инцидент произошел в провинции Гильменд, когда дети обнаружили неразорвавшийся снаряд, принесли его в свою религиозную школу и начали играть с ним, говорится в заявлении начальника полиции провинции.
Согласно заявлению полиции, дети были в возрасте от 7 до 14 лет, еще как минимум трое получили ранения.
Афганистан страдает от десятилетий войны и остается крайне опасным для детей, которые часто собирают металлолом, чтобы продать его для поддержания своих семей. Многие из них погибают или получают увечья, когда натыкаются на неразорвавшиеся боеприпасы.
По словам врача, трое из детей, пострадавших от субботнего взрыва, погибли сразу, а одна девочка позже умерла от ран в больнице в Лашкаргахе, столице провинции.