Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում թալիբների զորավարժությունների ժամանակ ամերիկյան Black Hawk ուղղաթիռ է կործանվել, ինչի հետեւանքով երեք մարդ մահացել է, շաբաթ օրը հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարարությունը, հայտնում է Reuters-ը։
«Ամերիկյան Black Hawk ուղղաթիռը, որը թռչում էր․․․ զորավարժությունների, տեխնիկական խնդրի պատճառով վթարի է ենթարկվել պաշտպանության ազգային համալսարանի կամպուսում»,- ասել է պաշտպանության նախարարության խոսնակ Էնայթուլլահ Խուրազմին՝ հավելելով, որ նաեւ հինգ մարդ է վիրավորվել։
Թալիբները վերահսկողության տակ են վերցրել ամերիկյան արտադրության մի քանի ինքնաթիռներ այն պահից, երբ գրավել են երկիրը մեկ տարի առաջ: Դեռեւս պարզ չէ, թե դրանցից քանիսն են գործում։ Ամերիկյան զորքերը հեռանալիս միտումնավոր վնասել են ռազմական տեխնիկայի մի մասը, իսկ աֆղանական ուժերը որոշ ուղղաթիռներ տեղափոխել են Կենտրոնական Ասիայի երկրներ:

Вертолет Black Hawk разбился во время учений талибов в столице Афганистана Кабуле, погибли три человека, сообщило в субботу министерство обороны страны, передает Reuters.
«Американский вертолет Black Hawk, который летел ... на учения, разбился из-за технической проблемы в кампусе Национального университета обороны», - рассказал представитель министерства обороны Энайтулла Хоуразми, добавив, что пять человек также получили ранения.
Талибан взял под контроль несколько самолетов американского производства после того, как захватил страну чуть более года назад. Остается неясным, сколько из них находятся в рабочем состоянии. Американские войска намеренно повредили часть военной техники при уходе, а афганские силы переправили некоторые вертолеты в страны Центральной Азии.