Մոր հուղարկավորությունից մի քանի օր առաջ Չարլզ III թագավորը եւ նրա կինը՝ թագուհի Քամիլլան, կայցելեն Շոտլանդիա, Հյուսիսային Իռլանդիա եւ Ուելս, հայտնում է BBC-ն։
Առաջին կանգառը կլինի Շոտլանդիան, որտեղ նրանք կայցելեն շոտլանդական խորհրդարան եւ կմասնակցեն միապետի հիշատակին նվիրված արարողությանը։
Երեքշաբթի օրը թագավորական զույգն ինքնաթիռով կմեկնի Բելֆաստ՝ Հիլսբորո ամրոց, որտեղ նրանք Հյուսիսային Իռլանդիայի հետ թագուհու երկարամյա կապի վերաբերյալ ցուցահանդես կայցելեն։
Նրանք նաեւ կմասնակցեն թագուհու հիշատակի արարողությանը եւ ցավակցական ուղերձ կստանան Հյուսիսային Իռլանդիայի ասամբլեայի նախագահից։
Լոնդոն վերադառնալուց հետո, որտեղ նրանք ներկա կգտնվեն Եղիսաբեթ II թագուհու դագաղի ժամանմանը, ուրբաթ օրը զույգը կմեկնի Ուելս։
Եղիսաբեթ II թագուհին մահացել է սեպտեմբերի 8-ին՝ 96 տարեկան հասակում։ Նա երկիրը ղեկավարել է 70 տարի։ Նոր թագավոր է դարձել նրա որդի Չառլզը, որը ստացել է Կառլ III անունը։ Այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին, տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի նոր թագավորի հռչակման պաշտոնական արարողությունը։

За несколько дней до похорон своей матери король Карл III и его супруга, королева Камилла, посетят Шотландию, Северную Ирландию и Уэльс, сообщает BBC.
Первой остановкой станет Шотландия, где они посетят шотландский парламент и примут участие в бдении в память о монархе.
Во вторник королевская чета отправится самолетом в Белфаст и посетит замок Хиллсборо, где осмотрит выставку, посвященную давней связи королевы с Северной Ирландией.
Они также посетят службу в память о королеве и получат послание соболезнования от спикера Ассамблеи Северной Ирландии.
После возвращения в Лондон, где они станут свидетелями прибытия гроба королевы Елизаветы II, пара отправится в пятницу в Уэльс.
Королева Елизавета Вторая скончалась 8 сентября на 96 году жизни. Она правила страной 70 лет. Новым королем  стал ее сын Чарльз, взявший имя Карл Третий. Сегодня, 10 сентября, состоялась официальная церемония провозглашения нового британского короля.