Իսրայելի վարչապետ Յայիր Լապիդը կիրակի մեկնել է Գերմանիա, որպեսզի համոզի արեւմտյան տերություններին հրաժարվել Իրանի հետ միջուկային գործարքից (Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրից), տեղեկացրել է AFP-ն։
Իսրայելը վաղուց դեմ է հանդես գալիս 2015թ. համաձայնագրի վերականգնմանը, որը հանգստի վիճակում է այն ժամանակվանից, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միակողմանիորեն դուրս եկավ դրանից 2018թ. եւ նորից կոշտ պատժամիջոցներ մտցրեց Թեհրանի դեմ։
Անցած ամիս նկատված առաջընթացը համաձայնագրի վերականգնման ուղղությամբ, թերեւս, դանդաղել է, այն բանից հետո, երբ երեք եվրոպական պետությունները, որոնք համաձայնագրի մասնակիցներ են՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան, շաբաթ օրը «լուրջ կասկածներ» էին հայտնել համաձայնագիրը վերականգնելու Իրանի մտադրության անկեղծության վերաբերյալ։
Բեռլին թռչելուց առաջ իր կառավարության անդամների հետ հանդիպման ժամանակ Լապիդը շնորհակալություն է հայտնել «եվրոպական եռյակին» «ուժեղ դիրքորոշման» համար, որը նրանք հնչեցրել են շաբաթ օրն արված եռակողմ հայտարարությունում։
Լապիդն իր կառավարությանն ասել է, որ «Իսրայելը հաջող դիվանագիտություն է վարում, որպեսզի կանգնեցնի միջուկային համաձայնագիրը եւ կանխի Իրանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումը»։
«Սա դեռ վերջը չէ,- ավելացրել է նա։- Դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու, բայց հուսադրող նշաններ կան»։
Իսրայելական դիվանագիտական աղբյուրը AFP-ին ասել է, որ Բեռլինում բանակցությունների կենտրոնում լինելու է Իրանը։
«Կարեւոր է շարունակել դիրքերի համակարգումը եւ ազդել եվրոպական դիրքորոշման վրա։ Գերմանիան այս հարցում կարեւոր դեր է խաղում»,- ասել է աղբյուրը։
Լապիդը, որը ճամփորդում է անվտանգության ծառայության բարձրաստիճան աշխատակիցների ուղեկցությամբ, պետք է հանդիպի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքի եւ նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շթայնմայերի հետ մինչեւ երկուշաբթի երեկոյան Իսրայել վերադառնալը։
2015թ. համաձայնագիրը, որը պաշտոնապես հայտնի է որպես Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագիր, Իրանին պատժամիջոցների թուլացման հնարավորություն է տվել իր միջուկային ծրագրի սահմանափակման դիմաց։
Վիեննայում 2021թ. ապրիլից վարվող բանակցություններն ուղղված են համաձայնագրի վերականգնմանը Թեհրանի դեմ պատժամիջոցները հանելու եւ Իրանի կողմից իր նախորդ միջուկային պարտավորությունները լիովին կատարելու միջոցով։
Անցած ամիս Եվրամիությունը, որը հանդես է գալիս որպես բանակցությունների միջնորդ, ներկայացրել է համաձայնագրի «վերջնական» նախագիծը։

Премьер-министр Израиля Яир Лапид в воскресенье вылетел в Германию в рамках своих последних дипломатических усилий, направленных на то, чтобы убедить западные державы отказаться от ядерной сделки (Совместный всеобъемлющий  план действий) с Ираном, сообщает AFP.
Израиль давно выступает против восстановления соглашения 2015 года, которое находится в состоянии покоя с тех пор, как президент США Дональд Трамп в одностороннем порядке вышел из него в 2018 году и вновь ввел против Тегерана жесткие санкции.
Эффект, наметившийся в прошлом месяце в направлении восстановления соглашения, похоже, замедлился, после того как три европейских государства, являющиеся участниками соглашения - Германия, Франция и Великобритания - в субботу выразили «серьезные сомнения»  в искренности намерений Ирана восстановить соглашение.
На встрече со своим кабинетом министров перед вылетом в Берлин Лапид поблагодарил «европейскую тройку»  за «сильную позицию», которую они озвучили в трехстороннем заявлении в субботу.
Лапид заявил своему кабинету, что «Израиль проводит успешную дипломатическую кампанию, чтобы остановить ядерное соглашение и предотвратить снятие санкций с Ирана».
«Это еще не конец, - добавил он. - Предстоит еще долгий путь, но есть обнадеживающие признаки».
Израильский дипломатический источник  рассказал AFP, что в центре внимания переговоров в Берлине будет Иран.
«Важно продолжать координировать позиции и влиять на европейскую позицию. Германия играет в этом важную роль», - заявил источник.
Лапид, который путешествует  в сопровождении высокопоставленных сотрудников службы безопасности, должен встретиться с канцлером Олафом Шольцем, министром иностранных дел Анналеной Бербок и президентом Франком-Вальтером Штайнмайером до возвращения в Израиль в понедельник вечером.
Соглашение 2015 года, официально известное как Совместный всеобъемлющий план действий, предоставило Ирану облегчение санкций в обмен на ограничение его ядерной программы.
Переговоры, ведущиеся в Вене с апреля 2021 года, направлены на восстановление соглашения путем снятия санкций с Тегерана и побуждения Ирана к полному выполнению своих предыдущих ядерных обязательств.
В прошлом месяце Европейский союз, выступающий в качестве посредника на переговорах, представил «окончательный»  проект соглашения.
Затем Иран и США по очереди ответили на этот текст, причем Вашингтон назвал ответ Тегерана «шагом назад».