Գերմանիայի տնտեսությունը հաջորդ տարի կկրճատվի, քանի որ ուկրաինական պատերազմի պատճառով էներգակիրների գների կտրուկ աճը վերացնում է համավարակի հետ կապված արգելափակումից վերականգնվելու հնարավորությունները: Այս մասին հայտարարել է Ifo ինստիտուտը, փոխանցում է Reuters-ը։
Ինստիտուտը փոխել է 2023 թվականի հունիսին 3,7 տոկոս աճի կանխատեսումը եւ այժմ կանխատեսում է, որ Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսությունը կկրճատվի 0,3 տոկոսով: Միաժամանակ նա 2023 թվականի համար գնաճի իր կանխատեսումը բարձրացրել է 6 տոկոսային կետով՝ մինչեւ 9,3 տոկոս։
2022 թվականի համար Ifo-ն աճի կանխատեսումը 2,5 տոկոսից նվազեցրել է մինչեւ 1,6 տոկոս, իսկ գնաճի կանխատեսումը 6,8 տոկոսից հասցրել է 8,1 տոկոսի։
«Ամռանը Ռուսաստանից գազի մատակարարումների կրճատումը եւ դրանց պատճառած գների կտրուկ աճերը վնաս են հասցրել հետկորոնավիրուսային տնտեսության վերականգնմանը»,- ասել է Ifo-ի տնտեսական կանխատեսումների բաժնի ղեկավար Տիմո Վոլմերշոյզերը:
Ինստիտուտի տվյալներով՝ 2023 թվականի առաջին եռամսյակը հատկապես ծանր է լինելու սպառողների համար, քանի որ էներգակիրներն, ի պատասխան գնումների մեծ ծախսերի, ճշգրտում են իրենց գները, ինչը հանգեցնում է 11 տոկոս գնաճի: Արդյունքում տնային տնտեսությունների գնողունակությունը կնվազի, իսկ օգնության կառավարական փաթեթը կմեղմացնի հարվածը, բայց բոլորովին չի փոխհատուցի այն, հայտարարել է ինստիտուտը:
«Գնողունակության կորուստը, որը չափվում է մեկ շնչին ընկնող իրական աշխատավարձի նվազմամբ այս եւ հաջորդ տարի մոտ 3 տոկոսով, ավելի մեծ է, քան երբեւէ 1970-ին ազգային հաշիվների ներկայիս համակարգի ներդրումից ի վեր»,- ասել է Վոլմերշոյզերը:
Գների աճը պետք է աստիճանաբար թուլանա գալիք տարվա ընթացքում (հաշվարկվում է ելնելով նրանից, որ ձմռանը գազը բավարար կլինի), եւ էներգակիրների գները կսկսեն նվազել 2023 թվականի գարնանից ոչ ուշ, հայտարարել են ինստիտուտում:
2024 թվականի համար Ifo-ն կանխատեսում է 1,8 տոկոս տնտեսական աճ եւ 2,5 տոկոս գնաճ։
Գերմանիայի տնտեսությունը երկրորդ եռամսյակում փոքր-ինչ աճել է՝ տնային տնտեսությունների եւ պետական ծախսերի հաշվին:

Germany's economy will shrink next year as a sharp increase in energy prices due to the war in Ukraine nullifies the chances of recovering from the pandemic quarantine. This was stated by the Ifo Institute, Reuters reported.
The institute changed its June growth forecast of 3.7 percent for 2023 and now predicts that Europe's largest economy will shrink by 0.3 percent. At the same time, it raised its 2023 inflation forecast by 6 percentage points to 9.3%.
For 2022, Ifo lowered its growth forecast to 1.6% from 2.5% and raised its inflation forecast to 8.1% from 6.8%.
According to the institute, the first quarter of 2023 will be especially difficult for consumers as energy suppliers adjust their prices in response to high procurement costs, causing inflation to rise to about 11 percent. As a result, households' purchasing power will decline; the government's bailout package will soften the blow, but fall far short of offsetting it, the institute said.
Price increases should gradually subside over the coming year (calculated on the assumption that there will be enough gas in winter), and energy prices will begin to decline no later than spring 2023, the institute said.
For 2024, Ifo forecasts economic growth of 1.8% and inflation of 2.5%.
Germany's economy grew slightly in the second quarter, thanks to household spending and government spending.