Մեքսիկան ՄԱԿ-ին կներկայացնի Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման պլան։ Այս մասին ասել է Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ պլանով նախատեսվում է ստեղծել «միջնորդական կոմիտե», որի մեջ կմտնեն Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը եւ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը։
Լոպես Օբրադորի պլանի համաձայն՝ միջնորդներն անհապաղ բանակցություններ կսկսեն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահների հետ, որպեսզի «առնվազն հինգ տարվա հրադադարի» հասնեն։ Օբրադորը նշել է, որ պլանի մանրամասները կներկայացնի ուրբաթ օրը, Մեքսիկայի անկախությանը նվիրված ելույթում։
«Ես խոսելու եմ խաղաղության մասին ամբողջ աշխարհում, ես խոսելու եմ Ուկրաինայում պատերազմի վերաբերյալ Մեքսիկայի դիրքորոշման մասին, եւ ես պատրաստվում եմ ՄԱԿ-ին ներկայացնել խաղաղության հասնելու առաջարկ»,- ասել է Լոպես Օբրադորը։
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարար Մարսելո Էբրարդը խաղաղության պլանը կներկայացնի ՄԱԿ ամենամյա Գլխավոր ասամբլեայում, որը կգումարվի հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում։

Mexico will submit a plan to the UN to end the war in Ukraine, said Mexican President Andres Manuel Lopez Obrador, Reuters reported.
He said the plan includes the creation of a mediation committee that will include Indian Prime Minister Narendra Modi, UN Secretary-General António Guterres and Pope Francis.
According to Lopez Obrador's plan, the mediators would immediately begin negotiations with the presidents of Russia and Ukraine to achieve a truce for at least five years. Lopez Obrador that will present details of the plans in a speech celebrating Mexico's independence on Friday.
Mexican Foreign Minister Marcelo Ebrard is expected to present the peace plan at the annual U.N. General Assembly next week in New York.