Մեքսիկան ՄԱԿ-ին կներկայացնի Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման պլան։ Այս մասին ասել է Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ պլանով նախատեսվում է ստեղծել «միջնորդական կոմիտե», որի մեջ կմտնեն Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին, ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը եւ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը։
Լոպես Օբրադորի պլանի համաձայն՝ միջնորդներն անհապաղ բանակցություններ կսկսեն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահների հետ, որպեսզի «առնվազն հինգ տարվա հրադադարի» հասնեն։ Օբրադորը նշել է, որ պլանի մանրամասները կներկայացնի ուրբաթ օրը, Մեքսիկայի անկախությանը նվիրված ելույթում։
«Ես խոսելու եմ խաղաղության մասին ամբողջ աշխարհում, ես խոսելու եմ Ուկրաինայում պատերազմի վերաբերյալ Մեքսիկայի դիրքորոշման մասին, եւ ես պատրաստվում եմ ՄԱԿ-ին ներկայացնել խաղաղության հասնելու առաջարկ»,- ասել է Լոպես Օբրադորը։
Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարար Մարսելո Էբրարդը խաղաղության պլանը կներկայացնի ՄԱԿ ամենամյա Գլխավոր ասամբլեայում, որը կգումարվի հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում։

Мексика представит в ООН план прекращения войны в Украине. Об этом заявил президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор, передает Reuters.
По его словам,план включает создание «посреднического комитета», в который войдут премьер-министр Индии Нарендра Моди, генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и Папа Римский Франциск.
По плану Лопеса Обрадора, посредники немедленно начнут переговоры с президентами России и Украины, чтобы добиться «перемирия не менее чем на пять лет». Лопес Обрадор, что представит детали планы в речи, посвященной празднованию независимости Мексики в пятницу.
«Я буду говорить о мире во всем мире, я буду говорить о позиции Мексики в отношении войны в Украине, и я собираюсь представить в ООН предложение по достижению мира», — сказал Лопес Обрадор.
Ожидается, что министр иностранных дел Мексики Марсело Эбрард представит мирный план на ежегодной Генеральной Ассамблее ООН на следующей неделе в Нью-Йорке.