Իսրայելն ԱԹՍ-ներին հակազդելու համակարգեր է մատակարարում Ուկրաինային Լեհաստանի միջոցով, հաղորդում է The Times of Israel-ը՝ հղում անելով Zman Yisrael-ին։
Աղբյուրների խոսքով՝ սպառազինությունը վաճառվել է Լեհաստանին, եւ զենք վաճառող ընկերությունը չի իմացել, որ Վարշավան հանդես է եկել որպես միջնորդ՝ Կիեւին զենք փոխանցելու համար։
Պաշտպանական արդյունաբերության աղբյուրները պարզաբանել են, որ ԱԹՍ-ներին հակազդելու համակարգերը դասակարգվում են որպես «առաջատար պաշտպանական տեխնոլոգիաներ» եւ հավանության չեն արժանացել՝ Ուկրաինային վաճառելու համար։ ՊՆ-ն դեռ չի մեկնաբանել իրավիճակը։

An Israeli defense contractor is supplying Ukrainian military with anti-drone systems via Poland, The Times of Israel reported citing Zman Yisrael.
According to the source, the equipment was sold to Poland to circumvent Israel's refusal to sell advanced weaponry to Ukraine. The company told the Defense Ministry that the sale was made to Poland and claimed that it was unaware that Warsaw was acting as an intermediary to transfer the weapons to Kiev.
Defense industry sources explained that the drone defense systems, which can intercept drones, are classified as advanced defense technology and therefore not approved for sale to Ukraine. However, the Israeli government does not seem interested in torpedoing the deal. There has been no comment from the Defense Ministry so far.