Տոկիոն բողոք է ուղարկել ՉԺՀ-ին։ ՉԺՀ ՌԾՈւ նավը մուտք է գործել Ճապոնիայի տարածքային ջրեր, հաղորդում է Kyodo-ն։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Կագոսիմա պրեֆեկտուրայի Յակուշիմա կղզուց հարավ տեղի ժամանակով ժամը 07։00-ին Չինաստանի ռազմածովային ուժերի հետազոտական դասի նավը մուտք է գործել Ճապոնիայի տարածքային ջրեր։ Նավը լքել է Ճապոնիայի տարածքային ջրերը տեղական ժամանակով ժամը 10։52-ին։
Չինաստանի ռազմածովային ուժերի նավի տեղաշարժին հետեւել է Ճապոնիայի ինքնապաշտպանական ուժերի P-1 պարեկային ինքնաթիռը, ինչպես նաեւ Ինաձումա դասի կործանիչը:

The Japanese government has protested to China over the passage of a Chinese naval ship through Japanese territorial waters near Kagoshima Prefecture, Kyodo News Agency reported.
According to Japan's Defense Ministry, a Chinese navy ship of the research class entered Japanese territorial waters around 7 am local time south of Yakushima Island in Kagoshima Prefecture. The ship left Japanese territorial waters at 10:52 local time.
The movement of the Chinese navy ship was monitored by a P-1 Japan Self-Defense Force patrol plane as well as an Inazuma-class destroyer.