Տոկիոն բողոք է ուղարկել ՉԺՀ-ին։ ՉԺՀ ՌԾՈւ նավը մուտք է գործել Ճապոնիայի տարածքային ջրեր, հաղորդում է Kyodo-ն։
Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ Կագոսիմա պրեֆեկտուրայի Յակուշիմա կղզուց հարավ տեղի ժամանակով ժամը 07։00-ին Չինաստանի ռազմածովային ուժերի հետազոտական դասի նավը մուտք է գործել Ճապոնիայի տարածքային ջրեր։ Նավը լքել է Ճապոնիայի տարածքային ջրերը տեղական ժամանակով ժամը 10։52-ին։
Չինաստանի ռազմածովային ուժերի նավի տեղաշարժին հետեւել է Ճապոնիայի ինքնապաշտպանական ուժերի P-1 պարեկային ինքնաթիռը, ինչպես նաեւ Ինաձումա դասի կործանիչը:

Правительство Японии заявило протест Китаю из-за прохода корабля ВМС КНР через японские территориальные воды в районе префектуры Кагосима, сообщило агентство Киодо.
Согласно данным министерства обороны Японии, корабль китайских ВМС, который относится к классу исследовательских, вошел в японские территориальные воды около 7 утра по местному времени к югу от острова Якусима в префектуре Кагосима. Судно покинуло территориальные воды Японии в 10.52 по местному времени.
Передвижение корабля ВМС Китая отслеживал патрульный самолет сил самообороны Японии P-1, а также эсминец класса «Инадзума».