Ղրղըզստանի պաշտպանության նախարար Բաքթիբեկ Բեկբոլոտովն առաջարկել է Տաջիկստանի հետ սահմանին ՀԱՊԿ ոչ մեծ զորակազմ տեղակայել՝ խաղաղության պահպանման նպատակով։
«Ես վերջերս հանդիպել եմ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Զասի հետ։ Ես նրան ասացի, որ Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ խաղաղություն չի լինի։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ ղրղըզներն իրենց ճիշտն ունեն, տաջիկներն՝ իրենց։ Քանի դեռ մեր միջեւ միջնորդ դատավոր չկա, օրինակ՝ ՀԱՊԿ ոչ մեծ զորակազմ, խաղաղություն չի լինի»,- չորեքշաբթի Բիշքեկում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ խաղաղարարները կարող էին վերահսկել հրադադարի ռեժիմը եւ հետեւել, որպեսզի կողմերը սահման չբերեն լրացուցիչ ուժեր եւ տեխնիկա։
«Երբ այս խնդիրները լուծվեն, կարելի է լուծել նաեւ քաղաքական հարցերը՝ շարունակել սահմանազատումը եւ սահմանագծումը»,- ընդգծել է նա։
Երկու պետությունների միջեւ անորոշ տարածքները պարբերաբար դառնում են հակամարտության գոտի։ Վերջին անգամ իրավիճակը տաջիկա-ղրղըզական սահմանին սրվել է սեպտեմբերի 14-16-ին։ Ղրղըզական կողմը տեղեկացրել է մարտական բախումների հետեւանքով 63 զոհվածի եւ 198 տուժած քաղաքացու մասին։ Տաջիկական կողմը հայտարարել է 41 զոհվածի եւ 30 տուժածի մասին։

Глава минобороны Киргизии Бактыбек Бекболотов предложил разместить на границе с Таджикистаном небольшой контингент от ОДКБ для поддержания мира.
«Я недавно встречался с генсеком ОДКБ Станиславом Засем. Я ему сказал, что между Кыргызстаном и Таджикистаном мира не будет. Почему? Потому что у кыргызов своя правда, у таджиков - своя. Пока между нами не встанет третейский судья, к примеру, небольшой контингент от той же ОДКБ, мира не добиться», - заявил министр в среду на пресс-конференции в Бишкеке.
По его словам, миротворцы могли бы контролировать режим прекращения огня и следить, чтобы стороны не стягивали к границе дополнительные силы и технику.
«Когда эти проблемы решаться, можно решать и политические вопросы - продолжить делимитацию и демаркацию границы»,- подчеркнул он.
Неопределенные территории между двумя государствами периодически становятся зоной конфликта. В последний раз ситуация на таджикско-киргизской границе обострялась 14-16 сентября. Киргизская сторона сообщила о 63 погибших и 198 пострадавших гражданах в результате боестолкновений. Таджикистан заявил о 41 погибшем и 30 пострадавших.