Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում շարունակվող լարվածության համատեքստում Հայաստանը դիտարկում է Հնդկաստանի հետ պաշտպանական նոր գործարքներ կնքելու հնարավորությունը․ միջին հեռահարության զենիթահրթիռային համալիրներից զատ, ինչպիսին է «Ակաշ»-ը («Akash»), Հայաստանը դիտարկում է անօդաչու թռչող սարքերի և այլ զինամթերքի հնարավոր գնումը, գրում է հնդկական ThePrint-ը:
«Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և նրա գործընկեր՝ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Շրի Ռաջնաթ Սինկհի երկկողմ հանդիպման ժամանակ ուշադրության կենտրոնում է եղել պաշտպանության ոլորտում համագործակցության խորացումը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 18-ին Գանդինագար քաղաքում DEFEXPO 2022-ի շրջանակներում։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել ընդամենը մի քանի շաբաթ անց այն բանից հետո, երբ երկու երկրները հնդկական «Պինակա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի, «Կոնկուրս» հակատանկային կառավարվող հրթիռային համակարգերի, ինչպես նաև զինամթերքի լայն տեսականու, այդ թվում՝ 80 մմ ականանետների վաճառքի միջկառավարական պայմանագիր են կնքել:
Հնդկաստանի կառավարության աղբյուրները շարունակում են լռել այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել հայ նախարարի հետ երկկողմ հանդիպման ժամանակ, սակայն պնդում են, որ «ուշադրության կենտրոնում է եղել համագործակցությունը պաշտպանության ոլորտում»: Հնդկաստանը զգուշությամբ է խոսում Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում համագործակցության մասին՝ Ադրբեջանի հետ պահպանվող լարվածության պատճառով, մի երկիր, որին պաշտպանում են Թուրքիան ու Պակիստանը»,-գրում է թերթը:
ThePrint-ը նաեւ հավելում է, որ իր աղբյուրները հայտնել են, որ Հայաստանը դիտարկում է տեղական «Ակաշ» հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնման հնարավորությունը. «Հայաստանը նաև դիտարկում է Հնդկաստանում մասնավոր ընկերությունների`Tata Advanced Systems Limited-ի (TASL) եւ Solar Industries-ի կողմից մշակված «կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարքեր (loitering munition) գնելու հնարավորությունը»- հայտնել է ThePrint-ը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր The Print-ը, շատերը Ադրբեջանը դիտարկում են որպես Թուրքիայի և Պակիստանի հետ ձևավորվող առանցքի մաս: Ադրբեջանը օգտագործել է թուրքական անօդաչուները Հայաստանի դեմ պատերազմ վարելու համար, ինչպես նաև «JF-17» կործանիչներ գնելու համար բանակցություններ է վարում Պակիստանի հետ:
2020-ին Հայաստանը Հնդկաստանից գնել է տեղական արտադրության Swathi 4 ռադար, որոնք տեղցափոխվել են Ադրբեջանի հետ հակամարտության ֆոնին:
Pinaka հրթիռների վաճառքը տեղական համակարգերի առաջին միջազգային պատվերն էր, Akash հրթիռային համակարգերի պատվերը եւս կլինի առաջինը, եթե պայմանագիրը կնքվի:
Այս ֆինանսական տարում Հնդկաստանն ակնկալում է պատմության մեջ իր պաշտպանական արտադրանքի ամենամեծ արտահանումն իրականացնել. Վաճառքը առաջին 6 ամիսներին կազմել է 8 հազար ռուփի, քանի որ վարչապետ Մոդին փորձում է ազատվել այս շատ կարեւոր սեկտորում ներմուծման կախվածությունից:

Amidst the ongoing tensions with its rival Azerbaijan, Armenia is eyeing more defense deals with India, including possible procurement of drones and loitering munitions, besides mid-range surface-to-air missile (SAM) system like the Akash, ThePrint reported.
Deeper defense cooperation was the focus of the bilateral meeting between Indian Defense Minister Rajnath Singh and his Armenian counterpart Suren Papikyan held here on the sidelines of DefExpo 2022 in Gandhinagar, India, Tuesday.
The meeting comes just weeks after the two countries entered into a government-to-government contract for the sale of indigenous Pinaka multi-barrel rocket launchers, Konkurs anti-tank guides missile and a wide variety of ammunition including 80-mm mortars.
Sources in the government remained tight-lipped about what transpired during the bilateral meeting with the Armenian minister but maintained that “defence cooperation was the focus.”
India has been wary of speaking on the defence cooperation with Armenia because of the ongoing tensions with Azerbaijan, a country that Turkey and Pakistan support.
However, sources told that Armenia has been considering the possible procurement of India’s Akash air defence systems.
It is also looking at arming itself with loitering munitions developed in India by private companies like Tata Advanced Systems Limited (TASL) and Solar Industries.
As reported by ThePrint earlier, Azerbaijan is seen by many as part of an emerging axis with Turkey and Pakistan. It has used Turkish drones to fight the war against Armenia and is also in talks with Pakistan to buy the JF-17 fighter aircraft.
India bought four Swathi weapons locating radars in 2020 from India which was delivered in the backdrop of its conflict with Azerbaijan.
The sale of Pinaka rockets was the first international order for the indigenous system and will also be the first for Akash missile system if contracted for.
India is looking at its highest-ever defence exports this fiscal with sales touching Rs 8,000 crore in the first six months as the PM Narendra Modi government tries to shed its import dependence in the critical sector.