Թուրքիայում ոստիկանությունը քրդամետ ԶԼՄ-ների հետ կապ ունեցող 11 լրագրողի է ձերբակալել՝ քուրդ ապստամբների հետ նրանց ենթադրյալ կապերի համար, հայտնում է AP-ն։
Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել մի քանի օր անց այն բանից, երբ Թուրքիան վավերացրել է լրատվամիջոցների մասին հակասական նոր օրենքը, որը նախատեսում է բանտարկություն այն մարդկանց համար, որոնք, ինչպես համարվում է, «ապատեղեկատվություն» են տարածում՝ «հանրային անհանգստություն, վախ եւ խուճապ առաջացնելու» նպատակով:
Օրենքի քննադատներն ասում են, թե մտավախություն ունեն, որ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կառավարությունը, որն արդեն վերահսկում է ԶԼՄ-ների մեծ մասը, կօգտագործի այն սոցիալական ցանցերի եւ անկախ հոդվածների հետագա ճնշման համար, քանի որ երկիրը մոտենում է ընտրություններին:
Քրդամետ Mezopotamya լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ իր գլխավոր խմբագիր Դիրեն Յուրցեւերը եւ եւս ութ այլ լրագրողներ տարվել են հարցաքննության՝ Անկարայում, Ստամբուլում եւ հինգ այլ քաղաքներում նրանց տներում ոստիկանության միաժամանակյա խուզարկություններից հետո։ Բերման են ենթարկվել նաեւ JinNews գործակալության երկու լրագրողներ։
Ոստիկանությունը ձերբակալության փաստը հաստատել է Twitter-ում հրապարակված հայտարարությամբ, որում ասվում է, որ կասկածյալները տարվել են «հասարակությանը ատելության եւ թշնամանքի հրահրող» նորություն կամ բովանդակություն հրապարակելու համար:
Թուրքիան համարվում է լրագրողների աշխարհի խոշորագույն բանտապահներից մեկը, եւ առնվազն 35 լրագրողներ ու ԶԼՄ-ների այլ աշխատակիցներ ներկայումս բանտում են գտնվում:

В Турции полиция задержала 11 журналистов, связанных с прокурдскими СМИ, за их предполагаемые связи с курдскими повстанцами, передает AP.
Задержания произошли через несколько дней после того, как Турция ратифицировала противоречивый новый закон о СМИ, который предусматривает тюремное заключение для людей, которые, как считается, распространяют «дезинформацию» с целью вызвать «общественное беспокойство, страх и панику».
Критики закона заявляют, что опасаются, что правительство президента Реджепа Тайипа Эрдогана, которое уже контролирует большинство СМИ, воспользуется им для дальнейшего подавления социальных сетей и независимых репортажей по мере того, как страна приближается к выборам.
Прокурдское информационное агентство Mezopotamya сообщило, что его главный редактор Дирен Юрцевер и восемь других журналистов были увезены для допроса после одновременных полицейских рейдов в их домах в Анкаре, Стамбуле и пяти других городах. Также задержаны двое журналистов агентства JinNews.
Полиция подтвердила факт задержания заявлением, опубликованным в Твиттере, в котором говорится, что подозреваемых забрали за публикации новости или контент, «подстрекающий общественность к ненависти и вражде».
Турция считается одним из крупнейших в мире тюремщиков журналистов, и по меньшей мере 35 журналистов и других работников СМИ в настоящее время находятся в тюрьме.