Վերջին տարիներին թյուրքական պետությունների միջեւ համագործակցությունը զգալիորեն ակտիվացել է։ 2009 թվականին ստեղծված Թյուրքալեզու պետությունների համագործակցության խորհուրդը, որը նաեւ հայտնի է որպես Թյուրքական խորհուրդ, 2021 թվականին վերածվել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության՝ նպատակ ունենալով ապահովել «ավելի մեծ փոխադարձ աջակցություն եւ համերաշխություն՝ իր անդամների կարիքներին համապատասխան»,- գրում է National Interest-ը։
«Ադրբեջանը, Ղազախստանը, Ղրղըզստանը, Թուրքիան եւ Ուզբեկստանը կազմակերպության լիիրավ անդամներ են, իսկ Հունգարիան եւ Թուրքմենստանը դիտորդներ են (չնայած Թուրքմենստանը պատրաստվում է, որպես լիիրավ անդամ, միանալ կազմակերպության 2022 թվականի նոյեմբերին Սամարղանդում կայանալիք գագաթաժողովին):
Թյուրքական խորհուրդը Թյուրքական պետությունների կազմակերպության վերածվելու հայտարարությունից անմիջապես հետո Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության հովանու ներքո հրատարակված Global Times-ը գրել է, թե այս փոփոխությունը ցույց է տալիս, որ «կազմակերպությունը քաղաքականացվել եւ վերածվել է քաղաքական կազմակերպության»՝ «պանթուրքիզմի» միտումով։ «Այս կազմակերպությունը կարող է հրահրել ծայրահեղ ազգայնականության աճ, որը կարող է ուժեղացնել էթնիկ հակամարտությունները եւ հարված հասցնել տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը», - նշվում է հոդվածում։ Մեկնաբանության մեջ հերքվում է Չինաստանի հյուսիս-արեւմուտքում ապրող ույղուրների թյուրքական ծագումը եւ կոչ է անում Չինաստանին զգոն լինել պանթուրքիզմի եւ «Չինաստանը պառակտել փորձող անջատողական ուժերի դեմ» պայքարում:
Թյուրքական միության եւ նույնիսկ թյուրքական միավորման ստեղծման գաղափարը լայն աջակցություն է ստացել 20-րդ դարի սկզբին, սակայն Կենտրոնական Ասիայում եւ Կովկասում Ռուսական կայսրության, իսկ այնուհետեւ Խորհրդային Միության գերիշխանության պատճառով այդ գաղափարի ժողովրդականությունն աստիճանաբար մարել է։ «Սառը պատերազմից» հետո եկած ժամանակաշրջանում այս գաղափարը վերածնվել է, եւ թյուրքական նշանավոր գործիչները էլ ավելի ուժեղ թյուրքական դաշինք ստեղծելու կոչ են արել:
2020 թվականի դեկտեմբերին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մասնակցել է Բաքվում անցկացվող շքերթին եւ ընթերցել ոչ միանշանակ բանաստեղծություն՝ աջակցելով Ադրբեջանի միավորման գաղափարին, ինչը տարակուսանքի ալիք է առաջացրել իրանցիների շրջանում եւ դիվանագիտական լարվածության աճ Իրանի ու Թուրքիայի միջեւ: Կարճ ժամանակ անց Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին կրկնել է բանաստեղծությունը եւ մի քանի կարեւոր նկատողություն արել։ «Ես նախկինում ասել եմ եւ նորից եմ ասում՝ Շահ Իսմայիլը նույնպիսի թուրք է, ինչ Յավուզը՝ Թուրք սունի կամ շիա չի լինում, թուրքը թուրք է, եւ չի կարող ենթարկվել որեւէ այլ նկարագրության կամ բաժանման․․․ Պետք է իմանալ, որ Օթյուկենի ռազմավարական միտքը չի կարելի բթացնել, չպետք է անտեսել նրա սուրբ նպատակները»,- շարունակել է նա։ Օթյուկենը եղել է Առաջին թյուրքական կագանատի մայրաքաղաքը, իսկ ավելի ուշ դարձել է Ույղուրական կագանատի մայրաքաղաքը։ Թյուրքական դիցաբանության մեջ Օթյուկենը հին թյուրքական ժողովրդի սրբազան լեռան անունն է, որից առաջացել է այն ուժը, որը առաջնորդին տվել է բոլոր թյուրքական ցեղերին ղեկավարելու աստվածային իրավունք։
Թուրքական պետությունների միջեւ համագործակցության ընդլայնումը կարող է կարեւոր ռազմավարական հետեւանքներ ունենալ ողջ Եվրասիայի համար։ Սա կարող էր հեշտացնել Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ առեւտուրը եւ կարող էր կարեւոր դեր խաղալ Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության մեջ: Մասնավորապես, ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո Միջին միջանցքը կամ Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղին (TITR) մեծ ուշադրություն է գրավել՝ որպես Եվրոպայի մատակարարման շղթաների այլընտրանքային ճանապարհ։ Սակայն թյուրքական համագործակցության աճի եւս մեկ կարեւոր հետեւանք կա, այն է՝ նրա հնարավոր դերը Չինաստանի հետ ավելի լայն հակամարտությունում:
Չինական ներխուժումը Թայվան կարող է վերածվել ավելի զանգվածային պատերազմի՝ այլ երկրների մասնակցությամբ: ԱՄՆ-ն իր հերթին լրջորեն կքննարկի հակամարտությանը միջամտելու հնարավորությունը՝ Թայվանի գրավումը կանխելու համար։ 2021 թվականից նախագահ Ջո Բայդենը մի քանի անգամ ասել է, որ Միացյալ Նահանգները կպաշտպանի Թայվանը, եթե Չինաստանը ներխուժի կղզի։ Հակամարտության մեջ կարող են ներգրավվել նաեւ այլ երկրներ, ինչպիսիք են Ճապոնիան եւ Ֆիլիպինները: Բայց ապահով կմնա՞ն արդյոք նման սցենարի դեպքում Չինաստանի արեւմտյան սահմանները:
Չինաստանի հարեւաններից ոչ մի ազգ, հավանաբար, այնքան շահագրգռված չի լինի մայրցամաքային Չինաստանի մեծ մասերը գրավելու հարցում, որքան թյուրքական աշխարհը, եթե տարածաշրջանում համատարած հակամարտություն սկսվի: Չինաստանի Սինցզյան շրջանում, կամ, ինչպես ույղուրներն են անվանում, Արեւելյան Թուրքեստանում, որն իր տարածքով ավելի մեծ է, քան Կալիֆոռնիան, Տեխասը, Իլինոյսը եւ Նյու Յորքը միասին վերցրած՝ ույղուրական մեծ բնակչությունն ապրում է չինական դաժան ռեպրեսիայի համակարգի շրջանակներում:
Քանի որ թյուրքական պետությունների միջեւ համագործակցությունն աճում է, նրանց դաշինքը, ամենայն հավանականությամբ, կներառի ռազմական գործերում համագործակցության աճ եւ նույնիսկ կարող է անցնել ռազմական դաշինքի ձեւավորման: Նման քայլը կնշանակի Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի՝ ուժեղ եւ ունակ ռազմական ուժերով ավելի մեծ ելք դեպի Կենտրոնական Ասիա չինական սահմաններով: Թյուրքական ուժեղ դաշինքը կարող է նաեւ օգնել Չինաստանի շուրջ ստեղծել համագործակցային Ալթայի աղեղ, որը կներառի Մոնղոլիան եւ, հնարավոր է, Ճապոնիան ու Հարավային Կորեան:
Չինաստանի աճող ռազմական հզորության եւ Թայվանը գրավելու վճռականության պայմաններում միայն նման քայլի համար համարժեք կամ ավելի բարձր գնի գաղափարը կարող է հուսալի զսպող գործոն լինել: Թայվանի համար ավելի լայն պատերազմի դեպքում թյուրքական դաշինքի հետ պոտենցիալ պատերազմը եւ Սինցզյանի հնարավոր կորուստը Չինաստանի ցանկացած առաջնորդի կստիպի երկու անգամ մտածել»:

Cooperation between Turkic states has intensified significantly in recent years. Established in 2009, the Cooperation Council of Turkic Speaking States, also known as the Turkic Council, was transformed into the Organization of Turkic States in 2021 to provide greater mutual support and solidarity in accordance with the needs of its members, National interest reported.
Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, and Uzbekistan are full members of the organization, while Hungary and Turkmenistan are observers (although Turkmenistan is set to join as a full member for the organization's November 2022 summit in Samarkand.
Shortly after the announcement of the transformation of the Turkic Council into the Organization of Turkic States, the Chinese Communist Party-affiliated Global Times newspaper wrote that the change indicated that the organization has been politicized and developed into a political alliance with a tendency toward pan-Turkism.
This organization could provoke the rise of extreme nationalism, which could intensify ethnic conflicts and hit regional stability and security," the publication noted. The commentary denied the Turkic ethnicity of Uyghurs living in northwest China and called on China to be vigilant in countering pan-Turkism and separatist forces trying to split China.
The idea of a Turkic union and even a Turkic association was widely supported in the early twentieth century, but due to the domination of Central Asia and the Caucasus by the Russian Empire, and then by the Soviet Union, this idea gradually faded in popularity. In the post-Cold War era, the idea was revived and prominent Turkic figures called for an even stronger Turkic alliance.
In December 2020, Turkish President Recep Tayyip Erdogan attended a parade in Baku and read a controversial poem supporting the idea of Azerbaijan's unification, causing a storm of indignation among Iranians and an outburst of diplomatic tension between Iran and Turkey. Shortly thereafter, Devlet Bahçeli, leader of the Turkish Nationalist Movement Party, repeated the poem and made some important remarks.
Increased cooperation among Turkic states could have important strategic implications for all of Eurasia. It could facilitate trade between Asia and Europe and could play an important role in European energy security. In particular, after the Russo-Ukrainian war, the Middle Corridor or Trans-Caspian International Transport Route (TCIT) has attracted enormous attention as an alternative route for Europe's supply chains. But there is another important implication of the rise of Turkic cooperation, namely its potential role in the broader conflict with China.
A Chinese invasion of Taiwan could escalate into a larger war involving other countries. The United States, for its part, will seriously consider intervening in the conflict to prevent a takeover of Taiwan. Since 2021, President Joe Biden has stated several times that the United States would defend Taiwan should China launch an invasion of the island. Other countries, such as Japan and the Philippines, could also be drawn into the conflict. But in such a scenario, would China's western borders remain safe?
Among China's neighbors, no nation is likely to be more interested in taking over much of mainland China than the Turkic world, should widespread conflict erupt in the region. In China's Xinjiang region, or East Turkestan as the Uyghurs call it--which is larger in area than California, Texas, Illinois, and New York combined--a large Uyghur population lives under a system of harsh Chinese repression.
As cooperation among the Turkic states grows, their alliance is likely to include increased cooperation in military affairs and may even move toward the formation of a military alliance. Such a move would mean a much larger projection of Turkey and Azerbaijan, which have strong and combat-ready armed forces, into Central Asia across Chinese borders. A strong Turkic alliance could also help create a cooperative Altai arc around China, which would include Mongolia and possibly Japan and South Korea.