ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ներկայացուցիչները և Վրաստանում ՀՀ դեսպանության հյուպատոսի պարտականությունները կատարող Հարություն Հայրապետյանը Թբիլիսիի շրջանցիկ ճանապահին հանդիպել են ՌԴ մեկնող հայկական բեռնատարների վարորդներին, որոնք Վերին Լարսի անցակետում կուտակումների պատճառով կանգնեցվել են շրջանցիկ ճանապարհին: Տեղեկությունը հրապարակվել է գերատեսչության ֆեյսբուքյան էջում։
«Հանդիպման ժամանակ վարորդների բարձրացրած հարցերն ու մտահոգություններն արձանագրվել են, և դրանց լուծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները շարունակվում են»,–ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ առկա տեղեկատվության համաձայն՝ Թբիլիսիի շրջանցիկ ճանապարհին կանգնած բեռնատարներին սեղմ ժամկետում հաջորդաբար կթույլատրվի շարունակել իրենց երթը:
Հիշեցնենք, որ Ղրիմի կամրջի վրա տեղի ունեցած պայթյունից հետո ռուսական կողմից «Վերին Լարս» անցակետում վերահսկողության խստացումը հանգեցրել է նոր բազմակիլոմետրանոց հերթերի, քանի որ համապատասխան ծառայությունները շատ ավելի մանրակրկիտ ու երկար են ստուգում մեքենաները։

Представители Министерства территориального управления и инфраструктур Армении и исполняющий обязанности консула посольства РА в Грузии Арутюн Айрапетян встретились с направлявшимися в Россию водителями армянских грузовиков, но застрявшими на объездной дороге Тбилиси из-за скоплений на КПП «Верхний Ларс». Об этом говорится в сообщении, распространенном на странице МТУИ Армении в Facebook.
«В ходе встречи были зафиксированы вопросы и опасения, высказанные водителями, работа по их решению продолжается», - говорится в сообщении.
Отмечается, что, согласно имеющейся информации, грузовикам, стоящим на объездной дороге Тбилиси, в короткие сроки поочередно позволят продолжить свое движение.
Отметим, что после взрыва на Крымском мосту с российской стороны был ужесточен контроль на КПП «Верхний Ларс», что привело к новым многокилометровым очередям, так как соответствующие службы намного тщательнее и дольше проверяют автомобили.