Առնվազն 19 բնակավայր սիրիական Հալեպի նահանգի Էշ Շեհբա եւ Աֆրին սահմանամերձ շրջաններում երկուշաբթի ենթարկվել է թուրքական զորքերի գնդակոծությանը։ Ինչպես տեղեկացրել է Firat գործակալությունը, թուրքական բանակի հրետանին նրանց վրա 545 ական է արձակել։ Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ Թանիբ ավանում գնդակոծվել է սիրիացի զինվորականների դիրքը, ինչի հետեւանքով զոհվել է երեք զինվոր։
Կիրակի սպանվել էր կառավարական ուժերի եւս հինգ զինծառայող։ Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ նոյեմբերի 20-ից, երբ սկսվել է թուրքական ռազմական «Ճիրան-սուր» գործողությունը, երկրի հյուսիսում տեղակայված սիրիական զորքերի կորուստները կազմել են 22 սպանված։ Քրդական «Դեմոկրատական Սիրիայի ուժերի» (ԴՍՈւ) շարքերում կա 35 զոհ։
Ավելի վաղ Սիրիայի ԶՈւ հրամանատարությունը զինվորական օժանդակություն եւ 20 միավոր զինտեխնիկա էր ուղարկել Հալեպի նահանգ՝ հնարավոր թուրքական ներխուժմանը դիմակայելու համար։ Կառավարական ուժերը դիրքեր էին զբաղեցրել Մանբիջ, Թել Ռիֆաաթ եւ Այն-էլ-Արաբ շրջաններում, որոնք գնտվում են քրդական կազմավորումների ձեռքում։
Al Akhbar թերթի տվյալներով՝ մի քանի զինված պարեկախմբեր վերջին 48 ժամվա ընթացքում Բաբ-էս-Սալամ անցակետով տեղափոխվել են Անկարայի կողմից Սիրիայի հյուսիսում ստեղծված անվտանգության գոտի։ Ընդդիմադիր աղբյուրները պարբերականին հայտնել են, որ մարտական պատրաստվածություն է հայտարարվել թուրքամետ կազմավորումներում, որոնք տեղակայված են Աազազ, Ջերաբլուս եւ Էլ-Բաբ սահմանամերձ շրջաններում։

По меньшей мере 19 населенных пунктов, расположенных в пограничных округах Эш-Шехба и Африн сирийской провинции Алеппо, подверглись в понедельник обстрелу турецких войск. Как сообщило агентство Firat, артиллерия турецкой армии выпустила по ним 545 снарядов. По его информации, в поселке Таниб под огонь попал пост сирийских военных, в результате погибли трое солдат.
В воскресенье были убиты еще пять военнослужащих правительственных сил. Всего, по сведениям Фират, с 20 ноября, когда началась турецкая военная операция «Коготь-меч», потери сирийских войск, размещенных на севере страны, составили 22 убитых. В рядах курдских «Сил демократической Сирии» (СДС) погибли 35 бойцов.
Ранее командование ВС Сирии перебросило воинские подкрепления и 20 единиц бронетехники в провинцию Алеппо для отражения возможного турецкого вторжения. Правительственные силы заняли позиции в районах Манбидж, Телль-Рифаат и Айн-эль-Араб, которые находятся в руках курдских формирований.
В свою очередь, по данным газеты Al Akhbar, несколько конвоев с оружием и боеприпасами были перемещены за последние 48 часов через контрольно-пропускной пункт Баб-эс-Салям в созданную Анкарой зону безопасности на севере Сирии. Оппозиционные источники сообщили изданию, что боевая готовность объявлена в протурецких формированиях, размещенных в пограничных районах Аазаз, Джераблус и Эль-Баб.