Պենտագոնը գաղտնի ձեւափոխել է HIMARS հրթիռային համակարգերը, որոնք ուղարկել է Ուկրաինա, որպեսզի նրանք չկարողանան կրակել Ռուսաստանի տարածքի վրա։
Հունիսից ԱՄՆ-ը Կիեւին մատակարարել է 20 բարձր շարժունակության հրետանային հրթիռային համակարգեր (HIMARS), սակայն այդ զինատեսակները փոփոխված են եղել եւ, հետեւաբար, չեն կարող հեռահար հրթիռներ արձակել, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնյաներին:
HIMARS-ը անիվավոր մեքենա է, որը հագեցած է հետեւին ամրացված ռեակտիվ համակարգերով:
HIMARS-ի հետ մեկտեղ ԱՄՆ-ը մատակարարել է 50 մղոն հեռահարությամբ կառավարվող համազարկային հրթիռային համակարգ (GMLRS), որն օգտագործվում էր Ուկրաինայում ռուսական զինամթերքի պահեստներին եւ հրամանատարական կենտրոններին հարվածելու համար:
Երբ նախագահ Բայդենը մայիսի վերջին հայտարարեց, որ պաշտպանության նախարարությունը HIMARS եւ զինամթերք է ուղարկում Ուկրաինա, նա նշեց, որ դրանք կօգտագործվեն միայն պաշտպանության համար, եւ վարչակազմը «չի պատրաստվում Ուկրաինա ուղարկել հրթիռային համակարգեր, որոնք կարող են հարված հասցնել Ռուսաստանին»:
Այն ժամանակ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին նույնպես խոստացավ Ռուսաստանում թիրախները խոցելու համար հրթիռային համակարգեր չօգտագործել։
ԱՄՆ-ը նաեւ դիմադրում էր բանակի մարտավարական հրթիռային համակարգի (ATMS) «երկիր-երկիր» դասի հրթիռներ ուղարկելուն, որոնք կարող են խոցել թիրախները մինչեւ 186 մղոն հեռավորության վրա: Պաշտոնյաները նմանատիպ մտահոգություններ են հայտնել Ռուսաստանի թիրախներին Ուկրաինայի հարվածների վերաբերյալ:
Կիեւը ամիսներ շարունակ պահանջում է ATMS հրթիռներ՝ ընդգծելով, որ հրթիռային համակարգը կօգտագործվի միայն Ուկրաինայի թիրախները խոցելու համար։
Վաշինգտոնը մինչ այժմ ընդդիմանում է Ուկրաինա բարձր տեխնոլոգիական Grey Eagle MQ-1C անօդաչու թռչող սարքեր ուղարկելու սենատորների կոչին՝ մտավախություն ունենալով, որ դրանք կարող են խոցել թիրախները Ռուսաստանում եւ գրավվել ռուսական ուժերի կողմից:
Վաշինգտոնը Ուկրաինային միլիարդավոր դոլարներ է տրամադրել պատերազմի սկզբից եւ աստիճանաբար արդիականացրել է Կիեւի զինանոցը, քանի որ հակամարտությունը ձգձգվում է՝ Javelin հակատանկային հրթիռներից անցնելով Switchblade եւ HIMARS անօդաչու սարքերին:

Пентагон тайно модифицировал ракетные системы HIMARS, которые направил в Украину, чтобы они не могли стрелять по территории России.
С июня США поставили Киеву 20 высокомобильных артиллерийских ракетных систем (HIMARS), но это вооружение было модифицировано, и поэтому не может запускать ракеты большой дальности, сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на официальных лиц США.
HIMARS — это колесные машины, оснащенные реактивными системами, которые крепятся сзади.
Наряду с HIMARS США поставили управляемую реактивную систему залпового огня (GMLRS) с дальностью действия 50 миль, которая использовалась для нанесения ударов по российским складам боеприпасов и командным центрам на территории Украины.
Когда в конце мая президент Байден объявил, что министерство обороны отправляет HIMARS и боеприпасы в Украину, он отметил, что они будут использоваться только для обороны, и администрация «не собирается отправлять в Украину ракетные системы, которые могут нанести удары по России».
Президент Украины Владимир Зеленский также пообещал тогда не использовать ракетные комплексы для поражения целей на территории России.
США также сопротивлялись отправке ракет армейской тактической ракетной системы (ATMS) класса «земля-земля», которые могут поражать цели на расстоянии до 186 миль. Официальные лица выразили аналогичные опасения по поводу того, что Украина наносит удары по целям в России.
Киев несколько месяцев просил ракеты ATMS, подчеркивая, что ракетная система будет использоваться только для поражения целей на территории Украины.
Вашингтон до сих пор сопротивлялся призывам сенаторов направить в Украину высокотехнологичные беспилотники Grey Eagle MQ-1C из-за опасений, что они могут поразить цели в России и быть захвачены российскими войсками.
Вашингтон предоставил Украине миллиарды долларов с начала войны и постепенно модернизировал арсенал Киева по мере затягивания конфликта, переходя от противотанковых ракет Javelin к беспилотникам Switchblade и HIMARS.