Արդեն ավելի քան 20 օր է, ինչ վթարվել է Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ (110 կՎ) էլեկտրահաղորդման օդային գիծը։ Հայաստանից Արցախ մտնող էլեկտրահաղորդման գծի վթարը տեղի է ունեցել հունվարի 9-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, «ԱրցախԷներգո»-ի համապատասխան սարքավորումներով արձանագրված տվյալների համաձայն` Բերձոր-Աղավնո հատվածում՝ օդային գծի 30-րդ կմ-ի վրա. այդ հատվածն ամբողջությամբ ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ է, այսինքն նույնիսկ Լաչինի միջանցքի բացվելու դեպքում առանց ադրբեջանցիների թույլտվության հայ մասնագետները չեն կարող մոտենալ վթարի վայր:
Վթարը հնարավորէ վերականգնել ժամերի ընթացքում, եթե ադրբեջանցիները հայ մասնագետներին թույլ տան մոտենալ տարածքին։
«Դժվար է միանշանակ ասել արդյոք վթարը տեխնիակական է, թե կողմնակի միջամտության արդյունք: Հաշվի առնելով, որ արդեն մոտ մեկ ամիս է՝ ադրբեջանցիները մեզ հնարավորություն չեն տալիս վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել, դա հիմք է տալիս կասկածելու, որ արհեստական միջամտություն է եղել: Ընդ որում, վթարը բարդ հետևանքներ չի ունեցել և այն կարելի է վերականգնել ժամերի ընթացքում»,– NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց «Արցախէներգո» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրեն Անդրանիկ Խաչատրյանը:
Խաչատրյանի խոսքով, այս պահին էլեկտրաէներգիայի սպառումն ապահովվում է Սարսանգի ՀԷԿ–ի հաշվին, բայց դրա հնարավորությունները սահմանափակ են, եւ եթե այս իրավիճակը պահպանվի, լուրջ խնդիրներ են առաջանալու։ «Հաշվի առնելով, որ մենք այսօր Հայաստանից հոսանք չենք ստանում եւ մեր սպառումը ապահովում ենք տեղական արտադրող կայանների հաշվին, եւ հաշվի առնելով Սարսանգի ջրամբարից օգտվելու հնարավորությունների սահմանափակ լինելը, անցել ենք հովհարային անջատումների: Հաշվարկելով ջրի պաշարներն ու մեր սպառումը, կազմել ենք հովհարային անջատումների գրաֆիկ: Սկզբում անջատում էինք օրական երկու ժամ, հետո՝ 4 ժամ, հետո՝ 6 ժամ: Չի բացառվում, որ առաջիկայում նորից ստիպված լինենք վերանայել անջատումների ժամանակացույցը, դա կախված է ջրի պաշարներից ու մասնագետների հաշվարկներից»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նա ընդգծեց, որ հովհարային անջատումները բացասական ազդեցություն են ունենում տնտեսության վրա. «Հովհարային անջատումներից բացի անջատել ենք խոշոր ընկերությունների էլեկտրամատակարարումը, նրանց ընդհանրապես ցանցից հանել ենք՝ բեռի թեթևացման պատճառով: Գնալով այդ ազդեցությունն ավելի շոշափելի է դառնալու»։
Բացի այդ, այս ընթացքում Ադրբեջանը պարբերաբար դադարեցնում է նաեւ Արցախ գազամատակարարումը, եւ ամբողջ բեռը դրվում է էլեկտրաէներգիա արտադրող ռեսուրսների վրա: Ջեռուցման հետ կապված խնդիրներ են առաջանում դպրոցներում, հիվանդանոցներում, տներում:
«Սա հումանիտար լուրջ հետեւանքներ է ունենում: Երբ ամբողջ բեռն ընկնում է այս համակարգի վրա, առաջանում են մեծ վթարներ: Ձմռան ցուրտ պայմաններում համարյա 2,5-3 անգամ ծանրաբեռնվածությունն ավելանում է: Ստացվում է, որ հովհարային անջատումներից բացի, օդային գծերի գերծանրաբեռնված լինելու հետևանքով առաջացած վթարների պատճառով, որոշ ժամերի մարդիկ կրկին հոսանք չեն ունենում»,– ասաց Խաչատրյանը:
Էլեկտրաներգիայի ունեցած սահմանափակ ռեսուրսների պատճառով հիվանդանոցների, գիշերօթիկ հաստատությունների, տարեցների խնամքի և նման այլ հաստատությունների բնականոն աշխատանքի ապահովումը նույնպես մեծ դժվարությամբ է իրականացվում: Ձեռնարկվում են այլընտրանքային միջոցներ՝ սոցիալապես խոցելի խմբերի կենսական նվազագույն պայմանները ապահովելու համար:
Նշենք, որ նախկինում էլ, էներգամատակարարման համակարգում, և առհասարակ, ենթակառուցվածքներում արձանագրվում էին նմանօրինակ խնդիրներ, որոնք կարգավորվում էին ռուս խաղաղապահ զորակազմի հետ բանակցությունների արդյունքում: Ադրբեջանական կողմը առ այսօր խաղաղապահների հետ կենսական նշանակության այս հարցի շուրջ չի բանակցում՝ միտումնավոր խորացնելով Արցախի էներգետիկ ճգնաժամը: Այս վիճակը, երկար շարունակվելու դեպքում, ծանր հետևանքների է հանգեցնելու Արցախի շուրջ 120 000 հայ բնակչության, այդ թվում՝ 30 հազար երեխաների համար՝ խաթարելով նրանց բնականոն կենսագործունեությունը, խախտելով մարդու մի շարք հիմնարար իրավունքներ:

For a month now, the Azerbaijanis have not given an opportunity to repair the power line accident, director of ArtsakhEnergo company Andranik Khachatryan told Armenian News-NEWS.am.
It has been more than 20 days since the breakdown of the only high-voltage (110 kV) overhead power line feeding Artsakh (Nagorno-Karabakh) from Armenia.
The accident of the power transmission line entering Artsakh from Armenia took place on January 9, in the second half of the day, according to the data recorded by the relevant equipment of ArtsakhEnergo, in the Berdzor-Aghavno section, on the 30th km of the overhead line. That section is completely under the control of the Azerbaijanis; that is, even if the Lachin corridor is reopened, the Armenian specialists cannot approach the accident site without the permission of the Azerbaijanis.
If the Azerbaijanis allow the Armenian specialists to approach the area, it is possible to repair the damage within hours.
"It is difficult to say unequivocally whether the accident is technical or the result of a side intervention. Taking into account that the Azerbaijanis have not given us the opportunity to carry out accident repair works for almost a month, this gives reason to suspect that there was an artificial intervention. Moreover, the accident did not have serious consequences, and it can be restored within hours," Andranik Khachatryan, director of ArtsakhEnergo company, told Armenian News-NEWS.am.
According to Khachatryan, at the moment electricity is provided to Artsakh from the Sarsang hydropower plant, but its capacity limited, and if this situation persists, serious problems will arise.
"Given that today we do not receive electricity from Armenia and ensure our [electricity] consumption at the expense of local generating stations, and given the limited capacity to use the Sarsang reservoir, we have switched to scheduled plan outages. By calculating water reserves and our [electricity] consumption, we made a schedule of power outages. At first we switched off for two hours a day, then 4 hours, then 6 hours. It is not excluded that in the near future we will have to review the schedule of shutdowns again; it depends on the water reserves and the calculations of experts," said Khachatryan.
He emphasized that scheduled power outages have a negative impact on Artsakh’s economy.
"In addition to scheduled power outages, we have disconnected the power supply of large companies, we have taken them out of the [power] grid altogether, due to the lightening of the load. Gradually, that impact will become more tangible," Khachatryan said.
In addition, during this period, Azerbaijan regularly stops the natural gas supply to Artsakh, and therefore the entire burden is placed on the electricity producing resources. Heating problems arise in schools, hospitals, and homes.
"This is having serious humanitarian consequences. When the full load falls on this system, major [power] accidents occur. In cold winter conditions, the workload increases almost 2.5-3 times. It turns out that, in addition to scheduled power outages, people do not have electricity again for some hours due to accidents caused by overloading of overhead lines," said Khachatryan.
Due to the limited resources of electricity, it is also very difficult to ensure the normal operation of Artsakh’s hospitals, boarding facilities, elderly care and other such facilities. Alternative measures are taken to ensure minimum living conditions for socially vulnerable groups.